Düzgün kalıcı dişlerin sırrı düzgün bakılan süt dişleri

Düzgün kalıcı dişlerin sırrı düzgün bakılan süt dişleri

ABONE OL
24 Kasım 2022 14:12
Düzgün kalıcı dişlerin sırrı düzgün bakılan süt dişleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksu, Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftası kapsamında, bu haftada ağız ve diş bakımı konusunda toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü lisana getirdi.

Ağız ve diş bakımının çok küçük yaşlardan itibaren başlayarak ömür uzunluğu sürmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, “Bebeklerin birinci dişi 6’ncı aydan itibaren çıkar ve 3 yaşına kadar bu sürer. Ağızda süt dişlerinin olması bizim onlara ihtimam göstermeyeceğimiz manasına gelmez. Bilakis çok daha düzgün bir bakım gösterilmesi gerekiyor. Bu daimi dişlerin sağlıklı bir formda oluşması açısından değerli.” tabirini kullandı.

Prof. Dr. Aksu, ailelerin diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için çocuklarına küçük yaşlardan itibaren örnek olması gerektiğine dikkati çekerek, “Öğrencilerin okula gidememe nedenleri ortasında farklı hastalıkların yanında diş enfeksiyonları da birinci sıralarda yer alıyor. Diş enfeksiyonunun tedavisi çok değerli lakin temel olan hiç oluşmaması. Şayet çocuk diş fırçalamayı çok uygun biliyor ve bu alışkanlığı kazandıysa diş enfeksiyonu riski de büsbütün kalkmış oluyor.” diye konuştu.

“ÇÜRÜKLER BEDEN SIHHATİNİ DA ETKİLİYOR”

Erken çocukluk devrinden itibaren sistemli diş denetimine gidilmesinin değerine de işaret eden Aksu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Ağızda oluşan enfeksiyonlar, çürükler, diş eti hastalıkları genel beden sıhhatini da olumsuz etkileyebilir.

*Mikropların birinci giriş noktalarından biri ağızdır, çürükler de bakterilerin oluşturduğu bir hastalıktır.

*Dolayısıyla diş enfeksiyonlarının beden sistemine yayılması kelam konusu olabilir. Çocukluk ve yetişkinlik çağında diş ve diş eti hastalığının beden sıhhati açısından olumsuz tarafları olabilir. Bu nedenle önüne geçilmeli, tedavi edilmelidirler.

Prof. Dr. Müge Aksu, çocuklarda, diş ve çenede yaşanan bozuklukları gidermeye yönelik birinci ortodondik tedavilere 6-10 yaş ortasında başlanabileceğini lisana getirdi.

Genel kanının bilakis bu tedavinin her yaşta uygulanabileceğini de belirten Aksu, “Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir, yetişkinlik çağı da buna dahil. Tedavilerin şahısların yaşıyla uyumlu olacak biçimde planlanması gerekir. Yetişkinler açısından da gerek dişlerin çapraşıklığının giderilmesi gerek uygun bir çiğneme işlevi kazandırılması, diş ve diş eti sıhhatinin korunması için ortodontik tedaviyi tavsiye ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Aksu, toplumda ortodontik tedavi gereksiniminin yüksek olduğunun altını çizerek, “Eğer bir çocuğun süt dişlerinde çürük varsa ve bu nedenle süt dişi kaybedilmişse potansiyel ortodontik tedavi hastasıdır. Yetişkinler açısından da memleketler arası bilgilere nazaran, ortodontik tedaviye gelen her 4 bireyden 1’ini yetişkinler oluşturuyor.” diye konuştu. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.