EYT’lilere artık de işsizlik göründü

EYT’lilere artık de işsizlik göründü

ABONE OL
21 Kasım 2022 05:52
EYT’lilere artık de işsizlik göründü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca çalışan emeklilik hayali kurarken emekliye ayrılıp çalışmaya devam etmek isteyenler için işten atılma riski ortaya çıktı. Hala EYT’li olan çalışanlar yasa çıktıktan sonra emekli olup işine devam etmek istediğinde patronun SGK maliyeti 450 TL ile 3 bin 400 TL ortasında yükseliyor. Yaklaşık 5 milyon EYT’li üzerinden yapılan hesaplamalar ise ortalama maliyetin 2 bin lira civarında olacağını gösteriyor. Bu maliyet nedeniyle patronların EYT’den emekli olanları çalıştırmaya devam etmek yerine işten atıp yerlerine daha ucuz maliyetli çalışanları almasından tasa ediliyor.

MALİYETİ ARTIYOR

Halen uygulamadaki yasaya nazaran, emekliliğe hak kazanan çalışanlar emeklilik başvurusu yapmadığı sürece mevcut işyerlerinde mevcut kurallarla çalışmaya devam edebiliyor. Patronlar, emeklilik hakkı kazandığı gerekçesiyle personellerini işten çıkaramıyorlar. Lakin emeklilik başvurusu yapanlar için durum değişiyor. Olağan çalışanların istihdamını korumak için Hazine tarafından patronlara 5 puanlık SGK prim dayanağı veriliyor. Lakin, emekli çalışanlar için çalışandan alınan prim düşürülürken patrondan alınan prim 5 puan artıyor. Bu da patronun istihdam maliyetini, minimum fiyatla çalışanlarda 450 TL, yüksek maaşlılarda 3 bin 500 TL, ortalamada ise 2 bin lira artmasına yol açıyor. Bu fark nedeniyle etkin sigortalıların yüzde 17.5 olan prim maliyetinin brüt maaşa oranı emekli olup çalışmaya devam edenlerde yüzde 24.5’e kadar çıkıyor.

Çift maaş için çalışma

Aktif çalışanlarla emekli çalışanlar ortasındaki 2 bin lirayı aşan farkın ortadan kaldırılması için patronların Çalışma Bakanlığı’na teklif götürdüğü öğrenildi. Emekliye ayrılan EYT’liler işini kaybetme korkusu yaşarken patronlar de nitelikli işçi kaybına uğramaktan kaygı ediyor. Patronların farkın kaldırılması ve emekli çalışanlar için de Hazine dayanağı verilmesi için talepte bulundu. Bu talebin bakanlık içerisinde alternatif formüllerle çalışıldığı belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.