71 okunma

Harran Üniversitesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

ABONE OL
4 Aralık 2021 00:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü ve Genç İyilik Kulübü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle “Engellerimiz ve Sivil Toplum Açısından Bir Bakış” paneli gerçekleştirildi.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen panele, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Fakültelerin Dekanları, Genel Sekreter Zübeyir Zorlu, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Doç. Dr. Gökhan Yalçın tarafından hazırlanan ve Harran Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından icra edilen müzik dinletisi ile devam etti.

Müzik dinletisinden sonra Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik programın açış konuşmasını gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşmasında “3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle yapılan etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. Sizi üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Üniversitemizde bir engelli öğrenci birimi kurduk. Bunun başında da Reyhan hocamız var. 200’den fazla öğrencimiz var. Öğrencilerimizin üniversitedeki tüm imkanlardan eşit şekilde yararlanmaları için elimizdeki tüm imkanları seferber ediyoruz. Sizden gelecek tavsiyeler, şikayetler ne varsa hepsini değerlendirmeye çalışıyoruz. Görevlilerimiz, sizden gelen taleplerin ve çözümlerin üzerinde çalışıyorlar. Bu tarz önerileriniz varsa en yakın birimlerimize bu önerileri bildirmeniz yararlı olacaktır. Devrim niteliğinde yapmış olduğumuz çalışmalarla tüm üniversiteler arasında Üniversitemizi erişilebilir, ulaşılabilir hale getirmeye başardık ve turuncu bayrak almaya hak kazandık” diye konuştu.

Harran Üniversitesi Engelsiz Üniversite Koordinatörü Öğr. Gör. Reyhan Basık ise yapmış olduğu açış konuşmasında: “Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü olarak Rektörlüğümüzün destekleriyle yaptığımız çalışmalarla, Üniversitemiz içerisinde bulunan akademik birimlerimize engelli öğrencilerimizin mekânsal, eğitim, sosyal, kültürel faaliyetlere ulaşabilmesi amacıyla erişilebilirlik çalışmalarını tamamladık. Eksiklerimiz olmakla birlikte engelsiz bir üniversite olma amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu yolda emin adımlarla çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Açış konuşmalarının ardından günün anlam ve önemine binaen düzenlenen panele geçildi. Moderatörlüğünü, Harran Üniversitesi Engelsiz Üniversite Koordinatörü Öğr. Gör. Reyhan Basık’ın yaptığı panelde, Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Bedih Satoğlu, Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Osman Keskin ve Omurilik Felçliler Derneği Başkanı Habip Polat birer sunum gerçekleştirdiler.

Panel konuşmalarından sonra katılımcılara plaket takdimi yapıldı.

Etkinliğin son kısmında ise Mühendislik Fakültesi fuaye alanında Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Teker’in koordine ettiği ve Harran Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin yaptığı ‘Engelsiz Farkındalık Afiş Sergisi’nin gezilmesiyle program son buldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.