Honda Almanya’da sanal elektrik santrali yetkisini aldı

Honda Almanya’da sanal elektrik santrali yetkisini aldı

ABONE OL
27 Kasım 2022 12:54
Honda Almanya’da sanal elektrik santrali yetkisini aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanal güç operatörleri son vakitlerde dünyada artan bir dalga oluşturmakta. Bu kurumlar borsa gibi süreçte olan elektrik gücü piyasalarına iştirakte bulunuyor ve hem elektrik üretim kapasiteleri hem depolama kabiliyetleri ile ekstra gelirler elde ediyor.

Örnek vermek gerekirse hem güneşten güç elde eden hem de depolayan konutlardaki küçük batarya ve üretim kapasitelerini birleştiren düzenekler, ucuza elektrik olduğunda bataryaları doldurabilir, yüksek olduğunda satış yapabilir. Bu tesisler birebir vakitte üretim kapasitesini kullanıcıları ortasında takasta kullanabilir, güç yetmediğinde yahut fazlalık olduğunda şebeke frekansının bozulmaması için gerektiğinde şebekeye elektrik veren hazırda bekleyen santraller yerine geçmeye başladı.

Ayrıca yetkilendirilmiş hesapların, sistemlere uzaktan dahil olmasıyla bu yapılar bireyler için de gelir elde etme modeli haline geliyor.Bu sayede gerek acil durum ya da şebekeye elektrik geri satın almanın kıymetli olduğu durumlar için kullandığınız bataryayınızdan aylık gelir elde edebiliyorsunuz. Burada Honda’nın yaptığı şey ise dev bir güç depolama kapasitesine sahip elektrikli araçların bataryalarındaki kapasiteyi işleterek araç sahiplerine ekstra gelir sağlayıp kendisine de işletmeci karı kazandırmak. Geçtiğimiz sene yaptığı 6 araçlık pilot çalışmada elde ettiği muvaffakiyet sayesinde çift taraflı şarj istasyonuna sahip kullanıcılarını yakında tanıtacağı platforma katmayı planlıyor.

Böylece araç şarja bağlı bekler iken gerektiğinde ve fiyatın çok ucuza düştüğü anlarda elektrik çekmekle kalmayacak, şebekenin anlık muhtaçlıkları için de şebekeye elektrik verebilecek yahut dengeleme gayeli şebekeden çekebilecek.

Genelde araçların günde bir kaç saat kullanılıp öteki durumlarda bağlı kaldığı kadar müddet boyunca getiri elde edecek olması büyük bir avantaj ve kaynakların gerçek kullanımını sağlamakta. Bunun için tek gerekli olan şey araçların ve istasyonun çift taraflı akıma müsaade verecek yapıda olması.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.