Mehmet Şimşek, ihracatçıların finansman sorununu çözecek uygulamanın müjdesini verdi
  • Ulusal Haberler
  • Ekonomi
  • Mehmet Şimşek, ihracatçıların finansman sorununu çözecek uygulamanın müjdesini verdi

Mehmet Şimşek, ihracatçıların finansman sorununu çözecek uygulamanın müjdesini verdi

ABONE OL
13 Kasım 2023 11:06
Mehmet Şimşek, ihracatçıların finansman sorununu çözecek uygulamanın müjdesini verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Bakan Şimşek, Türk Eximbank’ın katma değerli ve yüksek teknolojili yapan firmaların finansman sorunlarını çözme amacıyla, teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kullandırılmasını sağlayacağını müjdeledi.

Şimşek, yaptığı değerlendirmede, yüksek katma değerli üretim ve ihracatın artırılmasına verdikleri öneme işaret etti.

“Türk Eximbank’ın sermayesi temmuzda yüzde 49 artırıldı”

Bu dönemde ihracatçıların finansmana erişimini önceliklendirdiklerini aktaran Şimşek, bu amaçla Türk Eximbank’ın sermayesini temmuz ayında yüzde 49 artırarak 20,6 milyar liraya yükselttiklerini anımsattı.

“İhracatçıların Türk Eximbank kredilerine erişiminde yeni bir dönem başlatıldı”

“Teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılacak”

Stratejik dönüşüm programında Türk Eximbank’ın ele aldığı ana konulardan birisinin ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştıracak mekanizmaların hayata geçirilmesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu:

Türk Eximbank, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarını çözme amacıyla, teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlayacak.

“İhracat artışının önündeki finansman zorluklarının önüne geçilecek”

Bu mekanizmalar tasarlanırken özellikle katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların, finansman zorlukları nedeniyle ihracat artışı sağlayamamasının önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Şimşek, şöyle konuştu:

Türk Eximbank, bu doğrultuda ihracatçıların teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle de kredi kullanabilmesine yönelik çalışmalarını tamamlayarak uygulamaya almış ve ihracatçıların finansmana erişiminin kolaylaştırılması yönünde önemli bir adım atmıştır. Teminat yapısının çeşitlenmesiyle, ihracatçılarımızın teminat mektubu komisyonları nedeniyle artan finansman maliyetlerini düşürmelerine ve bunun yanı sıra diğer bankalardaki kredi limitlerini de daha etkin kullanmalarına olanak sağlanacaktır.

“Yüksek teknolojili ihracat yapanlar önceliklendirilecek”

Şimşek, özellikle katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların bu uygulamadan daha etkin yararlanabilmesi adına katma değerli ihracat artışı sağlama potansiyeli ve kredi değerliliği yüksek ihracatçıların uygulamada önceliklendirileceğini ifade etti.

“Erken uyarı modelleri ve kredi izleme mekanizmalarının kuruldu”

Öte yandan, teminat yapısının çeşitlendirmesiyle doğabilecek olan ilave risklerin yakından izlenmesi ve etkin yönetilmesi adına yapay zeka destekli erken uyarı modelleri ve kredi izleme mekanizmalarının kurulduğunu belirten Şimşek, şunları kaydetti:

Böylece Türk Eximbank, uluslararası iyi uygulamalardan birini daha hayata geçirmişti. Türk Eximbank, stratejik dönüşüm program kapsamında, önümüzdeki dönemde de yeni ürün ve uygulamalarla vermiş olduğu hizmetin hız ve kalitesini artırarak Türk ihracatçısına daha fazla destek olmaya devam edecektir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Kaynak: EnSonHaber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.