‘Yeni İmar Barışı’ haberlerine uyanık bireylerden inanılmaz plan

‘Yeni İmar Barışı’ haberlerine uyanık bireylerden inanılmaz plan

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:10
‘Yeni İmar Barışı’ haberlerine uyanık bireylerden inanılmaz plan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’nın bilhassa turistik ilçelerinde birtakım uyanık vatandaşlar etrafta yayılan “Yeni İmar Barışı” çıkacağı haberleri üzerine akıl almaz yeni sistemler uygulamaya başladı. Dört yıl evvelki imar barışında kaçak binaların uydu manzaralarıyla tespit edildiğini öğrenen uyanıklar imarsız emlakı ile kat fazlası hakkı olmayan binalarının üstüne yalnızca çatı koymaya başladılar.

İktidar çevrelerince lisana getirilen yeni bir “İmar Barışı”  haberleri üzerine kimi uyanık vatandaşlar akıllara pes dedirten uygulamayı hayata geçirdi. Dört yıl evvelki imar barışında kaçak binaların uydu manzaralarıyla tespit edildiğini öğrenen vatandaşlar, imarsız emlakına yalnızca çatı koymaya başladılar. Böylelikle yeni bir imar barışının gelmesi halinde, uydudan görünen çatılara, “orada konut vardı” diyerek ruhsat alacaklarını düşünüyorlar.

AL SANA ÇATI, VER BANA TAPU

Son aylarda Ege ve Akdeniz bölgelerinde adeta mantar üzere çoğalan “sade” çatılar yeni imar barışının gelmesiyle birlikte çatıların dört duvarları örülerek tamamlanacak. Duvarlar bittiğinde de yapacakları müracaatla da “işte meskenlerimiz bunlar bizi affet, tapumuzu ver” diyecekler. Zira uydu manzaralarında yalnızca çatı göründüğü, duvarların tespit edilmediği için de orada konut olup olmadığının nasıl belirleneceği merak konusu.

Datça’da yaşayan gazeteci-yazar Sedat Kaya da bu doğrultuda çektiği bir fotoğrafı SÖZCÜ ile paylaştı. Kaya, “Bugünlerde yürüyüşlerinizde dağlık ve ormanlık alanlarda bol bol çatı görebilirsiniz. Zira etrafta mantar üzere çatı bitiyor. Araç yolunun olmadığı 3-4 farklı yerde daha bu türlü çatıların olduğunu da biliyorum. Konut falan değil, yalnızca çatı bunlar” dedi.

Muğla’nın çeşitli ilçelerinde tabiat yürüyüşleri yapan çok sayıda küme üyelerinden de birebir doğrultuda şikayetler gelmesi üzerine bölgede geniş çaplı bir araştırma yaparak bu duvarsız çatı olayının fazla oranda yayıldığı da ortaya çıktı. Örneğin Köyceğiz ilçesinde imar affından evvel 2 katın üzerine bu biçimde çatı yapıp kanundan sonra etrafını kapatıp üçüncü kat çıkanların bolluğu ortaya çıktı. Yeni Mahalle’de çatıdan kat çıkartıp dört kata ulaşanlar bile olduğu ileri sürüldü. Hatta Zeytinalanı Mahallesi’nin genelde daima bu türlü yeni yapılar çatı-teras deyip daima üçer katın yapıldığı bile aktarıldı.

EN FAZLA KIYI KESİMLERİNDE

Özellikle imarın olmadığı yerleşim merkezlerinden Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nden başlayıp Faralya’dan (Kelebekler Öadisi) Kabak Mahallesi’ne kadar olan bölgede çok sayıda bu çeşit yapılarak rastlamak mümkün. Göcek Mahallesi, Bodrum ve Marmaris’in kırsal mahalleleri, Gökova Körfezi’ni çevreleyen alanlarda bu tıp yapıların çoğaldığı alanlar olarak gösteriliyor. Yeniden Akdeniz’de de rantı yüksek kıyı bölümlerinde bu çeşit yapıların olduğu da alınan bilgiler ortasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.