Aralıklı oruç diyeti ömür müddetini uzatıyor mu?

Aralıklı oruç diyeti ömür müddetini uzatıyor mu?

ABONE OL
21 Kasım 2022 12:00
Aralıklı oruç diyeti ömür müddetini uzatıyor mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda popülerleşen aralıklı oruç diyeti, bireylerin belli saatler ortasında yemek yemesini öngörerek açlık duygusu uyandırmayı, mideyi rahatlatmayı ve ardından kilo kaybını sağlıyor. Olağan oruçtan farklı olarak aralıklı oruçta, yasaklı saatlerde de su, soda, şekersiz çay/kahve üzere sıvılar tüketmek mümkün.

Genellikle 16:8 (16 saat açlık, 8 saat yemek) formülünün yaygın olduğu aralıklı oruç hakkında yapılan çok sayıda çalışma, yararlarını göstermeye devam ederken ömrü uzattığına dair de çeşitli delilleri ortaya koyuyor.

HASTALIKLARA KARŞI ETKİLİ

Inside Tracker’ın haberine nazaran, araştırmacı Valter Longo tarafından 2017’de ortaya koyulan bir çalışmaya nazaran, aralıklı oruç tutmak insanlarda yaşa bağlı hastalıkların çeşitli istikametlerini düzgünleştirdi. İncelemeye dahil edilen çeşitli çalışmalar, IF’in tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruduğunu gösterdi. Çalışmalar, hem başlangıçta hem de iki ila altı aylık aralıklı oruç devirlerinden sonra ölçülen sıhhat göstergelerini içeriyordu.

İki yıl sonra The New England Journal of Medicine’de yayınlanan ikinci bir inceleme de emsal sonuçlar gösterdi. Muharrirler, çok sayıda klinik araştırmanın, aralıklı açlığın diyabet, kardiyovasküler hastalık, kanserler ve nörolojik bozukluklar dahil olmak üzere birçok sıhhat durumu ve yaşla ilgili hastalıklar için geniş spektrumlu faydaları olduğunu gösterdiği sonucuna vardılar.

HAYATTA KALMA ORANINI ARTIRIYOR

American Heart Association’ın Circulation mecmuasında yayınlanan 2019 tarihli bir araştırması, aralıklı oruç tutmayı ve bunun uzun ömür üzerindeki direkt tesirlerini tahlil etti.

Araştırmacılar, kalp kateterizasyonu uygulanan 63-67 yaşları ortasındaki 2.000’den fazla kişiyi takip etti. 2000 denekten 380’i kendilerini rutin olarak oruç tutanlar olarak tanımladı (en az beş yıl). Aralıklı oruç tutanların, oruç tutmayanlara kıyasla daha fazla hayatta kalma oranı vardı.

İlginç bir halde, oruç tutmayı yeni benimseyenler yani beş yıldan az oruç tutanlar, hayatta kalma mühleti bakımından hiçbir yarar görmediler. Bu çalışma, rutin uzun periyodik aralıklı açlığın daha uzun ömür ile alakalı olduğunu gösterdi.

HEM KİLO KAYBI HEM DE SIHHAT İÇİN

BBC’nin haberine nazaran, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da 16:8 ya da 18:6 saatlerinde aralıklı oruç uygulayanların ömürlerinin uzadığını ortaya koydu.

Araştırmada, gün içinde yalnızca altı saatlik bir vakit diliminde yemek yemenin tansiyonu düşürebileceği, obezite, kanser, diyabet ve kalp hastalıklarını önleyebileceğine dair bir sonuç elde edildi.

İnsanlar ve kemirgen hayvanlarla yapılan çalışma sonuçları tıp mecmuası The New England Journal of Medicine’da yayımlandı.

Ancak araştırmacılar, kilo kaybından ötürü mı yoksa yeme tertibi değiştiği için mi hastalıkların önlendiği konusunda şimdi kesin bir fikir birliğine varmış değiller.

 

Bu diyeti uygulamadan evvel kesinlikle hekiminize müracaatınızı tavsiye ederiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.