Artık saniye kavramı 2035 yılında büsbütün ortadan kaldırılacak

Artık saniye kavramı 2035 yılında büsbütün ortadan kaldırılacak

ABONE OL
21 Kasım 2022 09:24
Artık saniye kavramı 2035 yılında büsbütün ortadan kaldırılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yazılım mühendislerinin canını sıkan artık saniye kavramı için Memleketler arası Tartılar ve Ölçüler Ofisi tarafından bir oylama yapıldı. Bu görüşmede oy kullanmak için yetkili olan temsilciler neredeyse oybirliği ile resmî saatlerde kullanılan ilgili uygulamanın kullanılmamasına karar verdi.

Artık saniye kavramı 13 yıl sonra hiç kullanılmayacak

1972 yılında dünyanın dönüş suratındaki değişikliklerin hesaba katılması için kullanılmaya başlanan bu kavram ile global saate belli aralıklarla bir saniye ekleniyor.

Bu uygulama yüzünden 2012 yılında Reddit’e 40 dakika boyunca ulaşılamadı. 2016 yılında ise Cloudflare dayanaklı İnternet platformlarına erişilemedi zira artık saniye ekleme geleneği Cloudflare’in DNS altyapısına ziyan verdi

Facebook’un ana şirketi olan Meta, atomal vakit ile Güneş’in gökyüzündeki pozisyonunu temel alan vaktin yolunu hesaplayan Güneş vakti ortasındaki tutarsızlıkları ortadan kaldırmaya yarayan artık saniyenin devre dışı bırakılmasını talep ediyor.

Vikipedi’ye nazaran yaşanan gelgitler de artık saniyeyi oluşturan etmenler ortasında yer alıyor. Artık saniye kuralı 1999 yılından bu yana dünyanın dönme müddetinin toplam 0.9 saniye gecikmesi nedeniyle uygulandı.

Artık saniyelerin eklenmesinde rastgele bir standart yahut bir kural mevcut değil. Meta’ya nazaran her artık saniye donanım altyapılarını yöneten insanlara büyük bir acı yaşatıyor. Başka büyük teknoloji şirketleri de bu fikri destekliyor.

Oylamada Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Kanada bu uygulamanın 2035’ten evvel kaldırılmasını talep etti. Rusya ise bu talebe karşı çıktı. İnsanlık artık saniye kavramına 2035 yılında veda edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.