Avrupa Merkez Bankası faiz artırımını sürdürecek

Avrupa Merkez Bankası faiz artırımını sürdürecek

ABONE OL
28 Kasım 2022 19:24
Avrupa Merkez Bankası faiz artırımını sürdürecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumunda konuştu.

ECB’nin son 1 yılda para siyasetini olağanlaştırmaya yönelik süratli ve kapsamlı bir süreç başlattığını belirten Lagarde, “Önce birkaç ay içinde net varlık alımlarını sonlandırdık. Akabinde, siyaset faizlerimizi şimdiye kadarki en süratli biçimde artırmaya başladık.” tabirini kullandı.

Lagarde, Rusya-Ukrayna savaşının güç güvenliğini tehdit ettiğini, tedarik zincirlerini kesintiye uğrattığını ve enflasyonu maksatlarının çok üzerine yükselttiğini anlattı.

“AVRUPA BİLHASSA SERT BİR HALDE ETKİLENDİ”

Savaşın yansımalarının yalnızca Avrupa’da değil dünya çapında hissedildiğine işaret eden Christine Lagarde, bunun merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesine ve finansman şartlarının dünya çapında süratle sıkılaşmasına yol açtığını söyledi. Lagarde, “Savaşa olan yakınlığımız ve güç ithalatına olan bağımlılığımız göz önüne alındığında, Avrupa bundan bilhassa sert bir formda etkilendi.” diye konuştu..

Ekim ayında enflasyonun Avro Bölgesi’nin kuruluşundan bu yana birinci sefer çift haneye çıktığını bunun temel nedeninin de yüksek güç maliyetleri olduğunu hatırlatan Lagarde, güç krizi ve global darboğazların arzı kısıtlamasına karşın salgın sonrası iktisadın tekrar açılmasının talebi artırarak çekirdek enflasyonu yükselttiğini söz etti.

Lagarde, “Enflasyondaki bu yükseliş herkesi etkiliyor lakin kimileri bunu başkalarından daha fazla hissediyor.” sözünü kullandı.

Özellikle bütçelerinin daha büyük bir kısmını besin, elektrik, gaz ve ısınma üzere temel gereksinimlere harcayan düşük gelirlilerin artan ömür maliyetini karşılamakta zorlandığını belirten Lagarde, yüksek ve düşük gelirlilerin yaşadıkları enflasyon oranı ortasında büyük bir fark olduğunu vurguladı.

“BÜYÜME SÜRATLE YAVAŞLIYOR”

Lagarde, Avro Bölgesi ülkelerindeki enflasyon oranlarında da farklılık olduğunu, yaşanan farklı şokların gerçek ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilediğini belirtti.

“Şimdi savaşın bir sonucu olarak büyüme süratle yavaşlıyor. Yüksek enflasyon, insanların gerçek gelirlerini düşürerek ve firmaların maliyetlerini yükselterek, harcamaları ve üretimi azaltıyor.” diyen Lagarde, yüksek belirsizlikler, sıkılaşan finansal şartlar ve zayıflayan global talebin, bu yılın geriye kalanında ve gelecek yılın başında büyümeyi baskılayacağını anlattı.

Lagarde, anketlerde vatandaşların 3’te 1’inin artan hayat pahalılığını AB’nin karşı karşıya olduğu en değerli sorun olarak gördüğünü anımsattı.

ECB’nin fiyat istikrarını sağlama misyonunu yerine getirmek için çalıştığına işaret eden Lagarde, temmuz ayından bu yana toplam olarak 200 baz puanlık artışla sonuçlanan 3 siyaset faiz artışının enflasyonu denetim altına almak için yapıldığını, ayrıyeten uzun vadeli yine finansman operasyonlarında da değişiklikler gerçekleştirildiğini anımsattı.

Lagarde, “Aralık ayında, varlık alım programı portföyümüzdeki tahvillerin azaltılmasına yönelik temel unsurları de belirleyeceğiz.” dedi.

“FAİZ ARTIŞLARININ HİSSEDİLMESİ BİRAZ VAKİT ALACAK”

Enflasyonla çabada ana aracın faiz oranları olduğuna dikkati çeken Lagarde, faiz ayarlamaların iktisatta hissedilmesinin biraz vakit alacağını anlattı.

Lagarde, mevcut yüksek enflasyon ortamında, enflasyonist baskıları artırmamak için dikkatli maliye siyaseti izlenmesi gerektiğini, mali takviyelerin gayeli, özel ve süreksiz olmasının ehemmiyetine işaret etti.

Enflasyonu orta vadeli amaç olan yüzde 2 düzeyine düşürme konusunda kararlı olduklarını anlatan Lagarde, bunun için faizleri daha da artırmayı beklediklerini tabir etti.

Lagarde, ECB İdare Konseyi’nin yüksek belirsizlik ve karmaşık şoklar karşısında kararlarını bilgilere nazaran vereceğini belirterek, ne adımlar atacaklarını aktüel ekonomik görünüm, şokların durumu, fiyatlar ve enflasyon beklentilerini içeren değerlendirmelere nazaran belirleyeceklerini kelamlarına ekledi.

“ENFLASYON DAHA DA ARTACAK”

ECB Lideri Lagarde, Avro Bölgesi’nde enflasyonun daha da artmasını beklediğini vurguladı.

Avro Bölgesi enflasyonunun şimdi doruğa ulaşmadığını anlatan Lagarde, enflasyonun beklenenden daha yüksek çıkma riski olduğunu belirtti.

Lagarde, ECB’deki ekonomistlerin enflasyon riskini üst istikametli nitelendirdiklerine dikkati çekerek, “Enflasyonda doruğa ulaştığımıza ve kısa müddette düşeceğine inanmamızı sağlayacak ögeler görmüyoruz.” dedi. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.