Bİ’DEV’ adım daha

Bİ’DEV’ adım daha

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:12
Bİ’DEV’ adım daha
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basketbol İçin Takviye ve Eğitim Vakfı (BİDEV) Olağan Genel Heyeti, Eskişehir’de gerçekleştirildi.

BİDEV Genel Sekreteri Coşkun Teziç’in açılış konuşmasıyla başlayan genel heyete, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, BİDEV Lideri Hasan Arat ve üyeler katıldı.

Toplantıda konuşan BİDEV Lideri Hasan Arat ise 13 kurucu ile hayata geçirilen vakfın şu anda 242 mütevelli üyesi bulunduğunu söyledi. Vakıftaki bayan oranının yüzde 18 olduğuna dikkati çeken Arat, “Bu oranı birinci basamakta yüzde 30’a sonrasında da IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) bayan erkek eşitliği prensibine uygun olarak yüzde 50’ye yükseltmek istiyoruz.” diye konuştu. BİDEV’e dayanak veren ve bağış yapan kişi ve kurumlara teşekkür eden Arat, “BİDEV kurulalı 2 seneye yakın vakit oldu ve bunun bir yılı pandemiyle geçti. Birinci yılımızda Osman Solakoğlu mükafatına layık görüldük. Bu kadar yeni bir kuruluşun Avrupa Topluluğu tarafından tanınması büyük bir muvaffakiyettir. Erasmus + ile 2 projeye dayanak kararı çıktı. BİDEV kuruluşunun 2. yılını tamamlamadan NBA resmi sitesinde yer bulup, tanınır hale geldi. Erasmus + tarafından kabul edilen projemiz ile memleketler arası arenaya açıldık. Bunlar bizim için çok kıymetli adımlardır” değerlendirmesinde bulundu.

“DÜNYA VE TÜRKİYE ÇOK ACI ÇEKİYOR”

“Dünya ve Türkiye çok acı çekiyor” diyen Arat, “Savaş, iktisat, eğitim problemleri, mülteciler, fakirlik… Berbat insanların şiddetinden değil, düzgün insanların sessizliğinden kaynaklanıyor. Burada olma maksadımız maçın son 3 saniyesinde sayı atıp kazanmak değildir. Güzelliğin bitiş noktası yoktur, bu maçın sonu yok. Biz yeterlilik yapmaya devam edeceğiz. Biz yola çıkarken maddi manevi kimseye muhtaçlığı olmayan bir oluşum kurmayı amaçladık. Özgür bir kurum kurduk. BİDEV özgür kuruluş olacaktır. Özgürlüğün sırrı yürektir. BİDEV vefalı bir kurum olacaktır. Vefa hoşluktur, vefa paylaşımdır. 2023’te cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Atatürk ‘yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür’ demiştir. Biz de bu yurdu daima seveceğiz, hizmete devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

 

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: BİZİM İÇİN BÜYÜK GURUR KAYNAĞI OLMUŞTUR

Hasan Arat’ın davetiyle kürsüye gelen Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in birincilerin kenti olduğunu belirterek, “Pek çok mevzuda, tarihte yer alan olayların birinci başlangıç noktasıdır. Birebir vakitte birtakım şeylerin bitiş noktasıdır. Basketbolun efsane isimlerini kentimizde ikinci sefer görmek, bizim için büyük bir gurur olmuştur” dedi.

Toplantının konut sahibi BİDEV Kurucu Üyesi Erol Tabanca, Yılmaz Büyükerşen ile birlikte basketbol topluluğundan 5 ismin balmumu heykelini yapacaklarını ve bunların Eskişehir’in simgelerinden bir tanesi olan Balmumu Müzesi’nde sergileneceğini açıklarken, bu buluşmanın klâsik hale geleceğini anlattı.

BİDEV Mütevelli Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Kurt da, Yılmaz Büyükerşen’e BİDEV şapkası armağan ederek kendisini de fahri onur mütevelli üyesi olarak ortalarına katmak istediklerini lisana getirdi.

YUVA BELGESELİ GÖZLERİ YAŞARTTI

Genel heyette faaliyet raporunun, mali bilanço gelir-gider tablolarının, kontrol konseyi raporunun ibrasının akabinde, 2023 yılı varsayımı bütçe onaylandı. Basketbolun kıymetli isimleri için vefa mükafatı verildi.

Toplantıda ayrıyeten Türk basketbolunun geçmiş yıllardaki kıymetli yerlerinden Spor ve Stant Sarayı anlatan ‘Yuva’ belgeselinin gösterimi yapıldı. Bu ortada BİDEV’in, kamu faydasına vakıf statüsüne geçişi için gerekli taşınmaz ve nakdi kısım, iki bağışçı üye tarafından genel konseyde karşılandı. Eski basketbolcu karikatür sanatkarı Hakan Kok’un basketbol temalı karikatür standı de üyelerin beğenisine sunuldu.

Genel şuranın sonunda Türk basketbolunun efsane isimleri Mehmet Baturalp, Aydan Siyavuş, Işık Germen, Doğan Hakyemez, Nuri Tan ve Turgut Atakol anısına ailelerine vefa mükafatları verildi. Ödül takdimi sırasında his dolu anlar yaşandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.