Bilim insanları uykusuzluğun sırrını çözdü

Bilim insanları uykusuzluğun sırrını çözdü

ABONE OL
24 Kasım 2022 16:54
Bilim insanları uykusuzluğun sırrını çözdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Norveç’teki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, 30.000’den fazla orta yaşlı yetişkin üzerinde yaptıkları araştırmada, kalp atışlarını tertipli olarak hızlandıran aktivitelerin uyumaya yardımcı olacak haplara gereksinim duyma mümkünlüğünü düşürdüğünü buldu.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, araştırmacılar, fizikî sıhhatin uyku hapı kullanma mümkünlüğünü etkileyip etkilemediğini öğrenmek istedi.

Ortalama olarak 52 yaşındaki 34.357 kişinin kalp atış suratını, bel etrafını ve kendileri tarafından bildirilen fizikî aktivite seviyelerini ölçen ulusal bir sıhhat çalışmasından elde edilen bilgileri kullandılar.

FİZİKSEL DURUMU UYGUN OLANLAR UYKU HAPI ARAMADI

Mayo Clinic Proceedings’de yayınlanan çalışmanın sonuçları, 14 yıllık çalışma sırasında 5.800 gönüllünün uyku ilacı aradığını gösteriyor.

Bu, iştirakçilerin uyku meselelerinin yaklaşık yüzde 17’sinin bir hekimin uyku hapı yazmasını gerektirecek kadar önemli olduğu manasına geliyor.

Ancak fizikî olarak en âlâ durumda olan ve en çok idman yapan iştirakçiler bu reçeteli uyku ilaçlarını daha az kullandı.

65 yaş üstü faal erkeklerin uyku hapı arama mümkünlüğü en düşüktü ve bu da idmandan en çok faydayı sağladıklarını gösteriyor.

Bulgular, en zinde erkeklerin rahatsız edici uyku problemleri için ilaca muhtaçlık duyma riskinin yüzde 15 daha düşük olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, uyku hapı alımı, en formda olan bayanlar ortasında yüzde 12 çıktı. Ancak araştırmacılar, bunun bayanların uyurken antrenmanın yararını görmeyecekleri manasına gelmediğinde ısrar ediyorlar.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.