98 okunma

Durak Tekstil 50. yıl gururunu tekstil endüstrisiyle paylaşıyor

ABONE OL
13 Aralık 2021 18:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Durak Tekstil’in 1972 yılında başlayan sektörel yolculuğu üretimden gelen gücün ve vizyon sahibi bir girişimciliğin başarısını özetliyor. Endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri alanında günümüzde küresel pazarın önemli oyuncularından birine dönüşen firma, 50 yıldır müşteri odaklı üretim anlayışıyla büyüme trendini artırarak sürdürüyor.

 

Endüstriyel dikiş ve nakış ipliklerinin önde gelen üreticilerinden Durak Tekstil, 2022 yılında kuruluşunun 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Türk tekstil sektörünün gelişimine hem tanıklık eden hem de katkı sağlayan firma, sektörün yeniliklere adapte olma ve ileriye dönük hareket etme vizyonunun en canlı örneğini oluşturuyor. Durak Ailesi’nin kurduğu ve günümüzde üçüncü nesil aile fertleri tarafından yönetilen firma, yerel bir iştirakten küresel pazara ulaşan bir iplik üreticisine dönüştü. Durak Tekstil’in 1972’de başlayan yolculuğu, aynı zamanda zorlu koşullarda gerçekleşen bir girişimciliğin nasıl bir başarı hikayesine dönüşebileceğini gösteriyor.

Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, geride bıraktıkları 50 yılın zorluklar ve başarılarla dolu olduğunu söyledi. Durak; “Bugün Türkiye ekonomisinin en önemli ihracat iş kolunu oluşturan tekstil endüstrisinin henüz gelişme çağında ilk çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve sıradan bir üretici olmak istemedik. Sektörümüzü büyüten işlere imza atmayı ve endüstriye yeni bir yol açmayı hedefledik. Kesintisiz AR-GE çalışmaları ve önemli yatırımların bir sonucu olarak ürettiğimiz endüstriyel dikiş ve nakış ipliklerimizle sektörün en büyük üreticilerinden birine dönüştük. 75’ten fazla ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatla, ülkemize daha fazla döviz girmesine katkı sağlıyoruz. Bu başarı, kuşaklar boyu bu ülkeye ve insanına olan bağlılığın ve inancın bir sonucudur” dedi.

Yiğit Durak, önümüzdeki dönemde küresel pazarlarda daha aktif bir şekilde yer alacaklarını vurgulayarak Durak Tekstil’in tüm tekstil pazarlarında aranan bir markaya dönüşeceğini söyledi. Durak, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Güçlü sektörel deneyimimiz ve kurumsal vizyonumuzla yenilikçi iplikler geliştirmeye ve üretmeye devam ediyoruz. AR-GE çalışmalarına ve yeni teknolojilere yatırım konusunda da hiç olmadığı kadar cesur hareket ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlarımızla Durak Tekstil için bir yol haritası oluşturduk ve hepimiz bu vizyonda birleşiyoruz; sektöre değer katan ve bizi büyüten bir yolda ilerliyoruz.”

Durak Tekstil ile bu uzun yolculukta birlikte yürüyen tüm partnerlerine teşekkür eden Yiğit Durak, 2022 yılında 50. yıldönümü çerçevesinde önemli etkinlikler gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Bursa’da küçük bir dokuma atölyesinden dünyaya uzanan yolculuk

1972 yılında Ali Durak tarafından Bursa’da küçük ölçekli bir dokuma ve sıcak baskı atölyesi olarak kurulan Durak Tekstil, 70’li yılların sonuna doğru Türkiye’nin balık ağı ithalatında zorluklar yaşaması üzerine bu alanda hızla üretime başladı. Durak Tekstil kısa sürede ülkenin balık ağı üretiminin 80’ini karşılayabilecek güce ulaştı. Firmanın endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri alanındaki dönüşümü ise, ikinci kuşak yönetici Ömer Durak ile başladı. Kimya mühendisliği eğitimi sonrasında Almanya ve İsviçre’de yüksek kimya mühendisliği alanında uzmanlık eğitimini tamamlayan Ömer Durak, sektörün geleceğine dönük net bir vizyonla önemli yatırımlara imza attı.

Türkiye’nin ilk polyester nakış ipliği üreticisi unvanına sahip Durak Tekstil, Türkiye’nin ihracatta açılım yaşadığı 1980’li yıllardaki büyümesini 90’lı yıllarda da sürdürdü. Bu dönemde önemli yatırımlarla sektörde öncü olan Durak Tekstil, 1998 yılında yaptığı POY (Pre-Oriented Yarn- İşlem Görmemiş Ham İplik) yatırımıyla bu konuda Türk tekstil endüstrisinin ithalata bağımlılıktan kurtulmasında önemli bir role sahip oldu.

Başarılı AR-GE çalışmaları ve teknik iplik üretim kapasitesi

Bugün itibariyle Bursa’da 30 bin m2’lik üretim merkezine sahip olan Durak Tekstil ayrıca 2007 yılında Çin’in Changxing şehrinde 12.410 m2’lik bir fabrika açarak küresel rekabette önemli bir avantaj elde etti. 54 ana grupta 350 çeşitten fazla endüstriyel dikiş ve nakış ipliği üreten firma, yıllık 3 bin tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip. Durak Tekstil 2020 yılında yaptığı yatırımla kapasitesini 50 artırarak daha fazla müşteri talebini karşılamaya başladı.

Bütçesinin 5’ini AR-GE çalışmalarına ayıran Durak Tekstil, bugüne kadar devlet destekli 19 teknik iplik projesini başarıyla tamamladı. Bu AR-GE çalışmaları sayesinde firma, koruyucu kıyafetlerde kullanılan; mukavemeti, ateşe ve ısıya dayanımı yüksek aramid iplikler gibi yenilikçi çözümleri küresel pazara sunmaya başladı. Durak Tekstil teknik ipliklerin yanı sıra geri dönüştürülmüş iplikler de geliştirerek sürdürülebilirlik taleplerini karşılayacak kapasiteye ulaştı.

Çevre dostu yatırımlar, sürdürülebilir perspektif

Durak Tekstil üretim kapasitesini artıran yatırımların yanı sıra, çevreci ve sürdürülebilir bir üretim için de önemli girişimlerde bulundu. Bütün tesislerinde önemli çevresel kriterleri karşılayan firma, Oeko-Tex ve Reach standartlarına uygun üretim süreçlerini hayata geçirdi. Bursa tesisinde 100 yenilenebilir enerji kullanan Durak Tekstil, su başta olmak üzere doğal kaynakların korunması konusunda önemli adımları atmış bulunuyor. 2015-16 döneminde 1 kg’lık üretim için 60 litre su kullanan firma, bugün itibariyle bu oranı yaklaşık 40 litreye indirdi. Yeni teknikler ve teknolojilerle iplik üretim sürecinde ciddi su tasarrufu elde eden firma ayrıca, işlem sonrası atık suyun tekrar kazanılması için de çalışmalar yürütüyor.

Sürdürülebilirliğin sosyal kriterlerine de önem veren Durak Tekstil’in 350 çalışanının 63’ünü kadınlar oluşturuyor. Kadınlar sadece üretim sürecinde değil, firmanın karar alma süreçlerinde de etkin pozisyonlarda bulunuyor. Durak Tekstil ayrıca faaliyette bulunduğu bölgede eğitim, kültür ve sanatın gelişmesi için de önemli katkılarda bulunuyor.

Turquality belgesi konusunda çalışmalarını tamamlamak üzere olan Durak Tekstil, 50. yılında kendisini küresel bir marka olarak konumlandırıyor. 75’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren marka, yüksek standartlarda üretim, kesintisiz yenilik ve müşteri memnuniyeti vizyonuyla, önündeki yıllara güven ve gururla bakıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.