Erdoğan’dan ‘kara harekatı’ sinyali

Erdoğan’dan ‘kara harekatı’ sinyali

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:42
Erdoğan’dan ‘kara harekatı’ sinyali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Irak ve Suriye’nin kuzeyine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatı’nın kara harekatıyla devam edip etmeyeceği istikametindeki sorulara cevap verdi.

BEDELİNİ ÖDETİRİZ

– Her şeyden evvel Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki bu operasyon bu türlü rastgele, sanki kim ne der, nasıl olur diye düşünülerek yapılmış bir harekât değil. Daha evvel de söylediğimiz üzere, şayet ülkemize, topraklarımıza birileri rahatsızlık veriyorsa bunlara biz bedelini ödetiriz. Hakikaten şu anda da birçok akın planlaması içinde olan yahut bu tıp atakları gerçekleştiren, tehdit oluşturan terör örgütleri var güneyimizde.

PLANLANAN SAATTE ADIMLAR ATILDI

– Bu Irak tarafında da var, Suriye tarafında da var. Her vakit söylediğim üzere, “Bir gece birden gelebiliriz” derken bunu natürel boşu boşuna söylemedik. Çünkü beklenen, tasarlanan, planlanan saat geldiği anda da bu adımlar atıldı. Hakikaten dün gece yapılan operasyon da bunun tam bir tecellisiydi. Zira bu terör örgütlerinin zararsız hale getirilmesi, yok edilmesi bizim şu anda güvenlik güçlerimizin başlı başına, olmazsa olmaz bir vazifesidir.

– Bunun yalnızca bir hava harekatıyla hudutlu kalması da kelam konusu değil. Burada ne kadarlık bir güç Kara Kuvvetlerinden de buna katılması gerekir; bunu da aslında ilgili ünitelerimiz, Savunma Bakanlığımız, Genelkurmayımız birlikte kararını verirler; istişaremizi yaparız, ondan sonra da adımlarımızı buna nazaran atarız. Aslında burada varlık gösteren ülkelerle de biz diplomatik münasebetlerimizi yaparak adımlarımızı ona nazaran attık ve atıyoruz.

AYN EL ARAP HER VAKİT HEDEFİMİZDİ

– Her vakit esasen o bölge (Ayn El Arap) amaçlar ortasında yer almıştır ve atılan adım da zati buna nazaran atılmıştır. Hakikaten bu kere da yeniden birebir halde bu gayede iki değerli bölge vardı. Bunun bir tanesi Irak’ın kuzeyi, bir başkası de Suriye’nin kuzeyi olan bölgelerdi. Bu bölgelere yönelik adımlarımızı attık ve atmaya da buna devam edeceğiz.

RUSLARA SÖYLEDİK

– Ruslarla da 2019’da Soçi’de yapılan bir mutabakatımız var. Onların bölgedeki teröristleri temizleme sorumlulukları vardı. Maalesef birçok sefer kendilerine tekrar tekrar hatırlatmamıza karşın bunu yapmadılar, yapamıyorlar. Biz de bunlara karşı sessiz kalmayacağımızı, rastgele bir biçimde kendileri yapamadığı takdirde oradaki teröristlere karşı adım atacağımızı söyledik.

GEREKEN NEYSE YAPTIK, YAPACAĞIZ

– Dün de bu çerçevede Kobani’de yuvalanan teröristlere karşı 12 maksadı vurmak suretiyle orada etkisiz hale getirdik. Burada rastgele bir tahdit yok. Bu harekâtın sürekliliği kelam konusu. Karadan ve havadan gereken neyse yaptık. Bundan sonra da yapacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.