EYT’liye kıdem formülü aranıyor

EYT’liye kıdem formülü aranıyor

ABONE OL
28 Kasım 2022 06:36
EYT’liye kıdem formülü aranıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumunu netleştirmeye yönelik mevzuat çalışmalarına kıdem tazminatına tahlil arayışı da eklendi. EYT düzenlemesiyle birlikte hala 400 bin olan yıllık emekliye ayrılan kişi sayısının 2023’te 2 milyona, sonraki yıllarda da 1.5 milyona çıkacağı, bunun da hem kıdem tazminatına hak kazanan işçiler hem de kıdemi ödeyecek patronlar istikametinden çeşitli mağduriyetlere yol açacağı tabir ediliyor. Patronlar emeklilikten sonra tıpkı işyerinde çalışmaya devam edenlere kıdem tazminatlarının EYT’den emekli oldukları gün değil, çalışmaya devam ederken ayrılmak istedikleri gün ödenmesini ile ani ve yüklü ödemelere kolaylık getirilmesi talebinde bulundu. Talepleri alan Çalışma Bakanlığı’nın alternatif formüller üzerinde çalıştığı bildirildi.

İŞVERENLERDEN TAKSİT TALEBİ

Halen yürürlükte olan İş Kanunu’na nazaran, yasal süreyi tamamlayıp emekliliğe hak kazanan çalışanlara, tıpkı işyerinde işine devam etse dahi birikmiş kıdem tazminatının tamamının ödenmesi gerekiyor. Yapılan hesaplamalar, ülke genelinde 49 yaş ve üzerinde ortalama kıdem tazminatı maliyetinin 330 bin TL olduğunu ve her yıl ortalama 400 bin civarında çalışanın emekliye ayrıldığını işaret ediyor. Lakin EYT ile birlikte yalnızca 2023 yılında 400 bin emekliye 1.6 milyon kişinin daha ekleneceği ve kıdem tazminatı alacağının 132 milyardan bir anda 660 milyar liraya çıkacağı hesaplanıyor. Patronlar, süreksiz bir düzenlemeyle kıdem tazminatının emeklilik sonrası ikinci periyoda ötelenmesi ile taksitlendirilmesi üzere kolaylıklar talep etti.

Kötü niyete dikkat!

Yeni yasanın çıkmasıyla birlikte çalışmaya devam edecek EYT’liler hayat pahalılığı karşısında ikili maaş imkanına kavuşacak. Fakat, birçok patronun emekliye ayrılıp birebir işyerinde çalışmaya devam etmek isteyen EYT’liyi daha düşük fiyatla çalıştırmak için fırsat aradığı öğrenildi. Kimi patronların, ‘Nasıl olsa emekli aylığın da oldu. Bu maaş sana kâfi. Biz de zati güç durumdayız’ diyerek yeni mukaveleyi minimum fiyattan imzalatacağı tabir edildi. Kimi işverenlerin da emeklilik sonrası yollarını ayıracağı EYT’lilerin listesini şimdiden belirlediği belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.