Faiz sonu kalkınca kur muhafazaya 1 trilyon TL girdi
110 okunma

Faiz sonu kalkınca kur muhafazaya 1 trilyon TL girdi

ABONE OL
26 Mayıs 2023 06:00
Faiz sonu kalkınca kur muhafazaya 1 trilyon TL girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankacılık dalının ağır mesaisini alan Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) hesapları 18 Mayıs prestijiyle 2 trilyon 398 milyar 169 milyon liraya (121.3 milyar dolar) yükselirken, haftalık artış 51.4 milyar lira oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran, KKM hesaplarında artış Merkez Bankası yükümlülüğündeki faiz tavanının kaldırıldığı 26 Ocak’tan bu yana kesintisiz sürüyor. Kelam konusu 16 haftada KKM hacminde 991 milyar 320 milyon liralık artış görüldü. KKM’de ‘politika faizi artı 3 puan’ olan faiz tavanı, dövizden dönüşümlü eser için 2023 yılı Ocak sonunda, TL’den geçişli eser için 2023 yılı Mart sonunda kalkmış, Döviz açığı olan şirketler için de 1 ay vadeli KKM imkanı getirilmişti. Faizde hududun kaldırılması ile bankalar süratli bir yarışa girdi. Faizlerin yükselmesi ile KKM’ye ilgi artarken Merkez Bankası yeni bir adım daha attı. 14 Mayıs sonrası dövizden TL’ye ek dönüşüm yükümlülükleri artırıldı. Böylelikle KKM hesaplarına geçiş hızlandığı üzere bankalar müşterilerini daha fazla KKM’ye yönlendirmek ve eserin cazibesini daha da artırmak için artık yalnızca faizleri değil primleri de artırmaya başladı.

PEŞİN PRİM CAZİP GELİYOR

Geçen hafta yüzde 20-25 düzeylerinde olan döviz KKM ‘peşin prim’ faizlerinde bu hafta yüzde 36-40 düzeyleri görülüyor. Peşin prim sayesinde örneğin 3 ay vadeli için müşterinin hesabına yüzde 10 prim  dolar çabucak yatıyor. 3 ay sonra kur durumuna nazaran TL faizi yahut kur muhafaza farkı ayrıyeten veriliyor. Ekonomistlerin dövize endeksli olması nedeniyle yabancı para mevduatı olarak değerlendirdiği KKM ile döviz mevduatları bir ortada düşünüldüğünde ise toplam mevduattaki hissesi da yüzde 63.27’ye ulaştı. KKM’nin devreye alındığı Aralık 2020’den bu yana döviz cinsi ve dövize endeksli varlıklarda  90 milyar dolar artış hesaplanıyor.

Altın hesaplarında 1 milyar dolarlık satış

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 217 milyar 240 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, bu fiyatın 183 milyar doları yurt içinde yerleşik şahısların hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatında, parite tesirinden arındırılmış datalarla 18 Mayıs prestijiyle 1 milyar 671 milyon dolarlık azalış görüldü. Bu düşüşün tümü gerçek kişi yani ferdi hesaplarda gerçekleşti. Bireylerin değerli maden döviz hesaplarından, gram altının tepe yaptığı 18 Mayıs haftasında, 1 milyar 74 milyon dolarlık satış gözlendi.

 

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.