109 okunma

Gelecekte başarılı olmak için yarının işini yarına bırakmayın

ABONE OL
5 Aralık 2021 16:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en köklü liselerinden İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) düzenlediği Kariyer Günü’ne konuk olan dünyanın en etkili 50 kadın Fütüristi arasında gösterilen Fütürist/Ekonomist Ufuk Tarhan, kariyer yolundaki gençlere rehber olacak tavsiyelerde bulundu:

 

“İçine girdiğimiz ‘dijital medeniyetler çağı’nda sürdürülebilir ve başarılı bir kariyere ulaşmak için hangi yaşta ve konumda olursanız olun, sürekli versiyon yükseltin. Mutlaka T-İnsan olun; yani kendinizi bir şeyin her şeyini, her şeyin de bir şeyini bilmeye adayın. Gelecekte başarılı olmak için yarının işini yarına bırakmayın!”

 

 

Türkiye’nin en köklü liselerinden İzmir Amerikan Koleji (ACI), öğrencilerinin sağlam bir kariyer vizyonu oluşturmalarına destek olmak üzere ACI Rehberlik Bölüm liderliğinde düzenlediği Kariyer Günleri (ACI Career Spotlight) kapsamında yıl boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. ACI Kariyer Günleri’nin bu yılki açılışını, Forbes Dergisi internet sitesinde dünyanın en etkili 50 kadın Fütüristi arasında gösterilen Fütürist/Ekonomist Ufuk Tarhan yaptı.  

  

DİJİTAL MEDENİYETLER ÇAĞI

 

Öğrenci ve velilere çevrim içi söyleşiyle seslenen Fütürist Ufuk Tarhan, kendisini tipik bir “T-İnsan” olarak tanımladı ve T-İnsan’ı, “Bir şeyin her şeyini her şeyin de bir şeyini bilmeye adanmış insan” olarak özetledi. İçine girmiş bulunduğumuz “dijital medeniyetler çağı”nda sürdürülebilir, başarılı bir kariyere ulaşmak isteyenlere, “Hangi yaşta ve konumda olursanız olun, sürekli versiyon yükseltmeniz gerekiyor” diyen Tarhan, bunun da ancak yetkinliklerin geleceğe uyumlanması ile mümkün olabileceğini vurguladı. Tarhan hem gençlere hem de veli ve öğretmenlere, “Lütfen, T-İnsan diye özetlediğim kişisel dönüşüm modelini iyi anlayın, içselleştirin ve mutlaka T-İnsan olun” diye çağrıda bulundu.

 

TEKNOLOJİYE HÂKİM TAKIM OYUNCULARI

Bireylerin T-İnsan’a dönüşmesi için, her şeyden önce fütürist bakış açısının refleks haline getirilmesi gerektiğini belirten Tarhan, şunları söyledi: “Bunun için de herkes, derinleşmek istediği alanda öncelikle hibrid mod’a geçmeli, teknolojiye üst seviyede hâkim, tasarımcı kafa yapısına sahip bir takım oyuncusu hâline dönüşmeli.”

 

TARİH GİBİ KULLANILABİLİR BİR BİLGİ: “GELECEK”

T-İnsanlaşmanın gelecekteki kariyer başarısı için ne kadar hayati bir tercih olacağını örneklerle anlatan Tarhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Gelecek, tıpkı ‘tarih’ gibi kullanılabilir bilgiye dönüşmüş durumdadır. Dolayısıyla, yarınların nasıl olacağı artık büyük ölçüde, bilinmektedir. O yüzden gelecekte başarılı ve sürdürülebilir kariyere hazırlanmayı ciddi anlamda isteyenler, yarının işini yarına bırakmayarak hemen T-İnsan olmak üzere harekete geçmelidirler.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.