Gri pasaport skandalındaki ‘kızağa çekme’ göstermelik çıktı
119 okunma

Gri pasaport skandalındaki ‘kızağa çekme’ göstermelik çıktı

ABONE OL
25 Mayıs 2023 14:18
Gri pasaport skandalındaki ‘kızağa çekme’ göstermelik çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin gri pasaportla yurtdışına gönderdiği şahısların geri dönmediğinin ortaya çıkması ve olayla ilgili açılan soruşturmaların akabinde, belediyede bulundukları misyonlardan alınan iki çalışanın Halkla Alakalar Müdürlüğü’nde görevlendirildiği öğrenildi.

HALKLA ALAKALAR MÜDÜRÜ YAPILDI

Yeşilyurt Belediyesi’nin, Eylül 2020 yılında ‘Çevreye Hassas Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için gri pasaport (hizmet pasaportu) ile yurtdışına gönderdiği 45 şahıstan yalnızca 2’sinin ülkeye döndüğü ortaya çıktı. Bunun sonrasında, Yeşilyurt Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mehmet Türkoğlu ve Basın Müdürü İsa Yumuk bulundukları vazifelerinden alındı.

Belediye Lideri Mehmet Çınar’ın, Mehmet Türkoğlu’nu Halkla Alakalar Müdürü, İsa Yumuk’u ise tıpkı ünitede müdür yardımcısı olarak görevlendirdiği öğrenildi.

İsa Yumuk

“İNSAN KAÇAKLIĞINA PROTOKOL HAZIRLAYAN İŞÇİ MİSYON YAPMAYA BAŞLAMIŞ”

Yeşilyurt Belediyesi’ndeki görevlendirmelerle ilgili konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Gri pasaport skandalının merkezindeki Yeşilyurt Belediyesi tereyağından kıl çeker üzere bu işten sıyrılmaya çalışıyor. Yurt dışı insan kaçakçılığına protokol hazırlayan işçiler, artık ödüllendirilerek belediyede misyon yapmaya başlamışlar. Belediye Liderine bir şey olmayınca işçilerine de bir şey olmuyor.

Bu kadar büyük bir hatada cezaevinde kimse yok. Açığa alınan, cezalandırılan belediye çalışanı yok. Güya bu yaşananlar tabiatıyla oldu. İşin içinde insan kaçakçılığı var, rüşvet var, vazifesi berbata kullanma var, terör örgütüne yardım var, tehdit, şantaj ne ararsan var. Herkes birbiriyle irtibatlı ancak kimse ceza almıyor. Hukukun ayaklar altına alındığı gri pasaport skandalında bakalım önümüzdeki günlerde daha neler göreceğiz” diye konuştu.

“GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA OLMADI ÜNİTE DEĞİŞİKLİĞİ OLDU”

Yeşilyurt Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mehmet Kayhan ise, “Bu şahıslarla ilgili görevlendirilmeden uzaklaştırılma üzere bir durum yok, yer değişikliği olmuştu. Misyonundan uzaklaştırılma farklı bir şey. Misyondan uzaklaştırılma dediğimiz şey idari bir süreçtir. Disiplin soruşturması açarsınız, uzaklaştırılması icap ediyorsa uzaklaştırırsınız fakat bu türlü bir şey yok, yalnızca vazife değişikliği var.

Yer değişikliğinin nereye olduğunu hatırlamıyorum lakin bir üniteye gönderilmişti. Her ikisi de devlet memuru, bu şahıslar belediye bünyesinden hiç çıkmadılar, belediye bünyesinde öteki bir üniteye gitmişler. Artık de lider beyefendi öbür bir ünitede görevlendirmiş. Mehmet Türkoğlu’nun görevlendirildiğini duydum lakin İsa Yumuk ile ilgili ise bir bilgim yok. İsmi geçen arkadaşlarla ilgili rastgele bir mahkeme yahut idari bir soruşturma yok” dedi.

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.