İcra patladı

İcra patladı

ABONE OL
21 Kasım 2022 05:40
İcra patladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik sorunlar icrayı patlattı. Ülke genelinde icra belgesi sayısı 24 milyona aştı. Adalet Bakanlığı da devayı yeni icra daireleri açmakta buldu. Bakanlığı’ın yönetmeliğine nazaran nüfusu 100 binden fazla vilayetlerde, birden fazla icra dairesi başkanlığı ve bu dairelere bağlı icra müdürlükleri kurulabilecek. Türkiye’de nüfusu 100 binden az vilayetler, Ardahan, Tunceli ve Bayburt.

İcra dairelerindeki evrak sayısı, son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 24 milyonu geçti. Borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı da bir evvelki yıla nazaran yüzde 83 arttı. Bu nedenle vatandaşlara yönelik haciz süreçlerine yetişmekte zorlanan icra dairelerinin sayısı artırılacak. Daha fazla icra memuru vatandaşın peşine düşecek.

YAPARSA AKP YAPAR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, muhtarlıkların icra tebligatlarıyla dolup taştığını belirterek, “Nereden nereye… AKP üslubuyla söyleyeyim. Yaparsa AKP yapar. AKP yaparsa yoksulluk yapar, artırım yapar, borçlu yapar, icralık yapar. 20 yıllık AKP iktidarının yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, borç sarmalına icra daireleri yetmiyor, yenilerine muhtaçlık duyuluyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra belgesi vardı. Ortadan 20 yıl geçti, bugün bu sayı da 24 milyona ulaştı. İcra evraklarındaki artış oranı neredeyse yüzde 300” diye konuştu.

Mehmet Güzelmansur

YASAL TAKİP YÜZDE 83 ARTTI

Türkiye Bankalar Birliği’nin raporlarına nazaran Ağustos 2022 prestijiyle kredi yahut kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 200 bin kişinin borcu devam ediyor. 2022’nin birinci beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 83 arttı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.