İzmir’de ulaşım ve suya gelen zam, İstanbul’da ise ulaşım zammı tartışmalarıyla ilgili Türkiye Komünist Partisi İstanbul ve İzmir İl Örgütlerinden açıklama geldi.
  • Ulusal Haberler
  • Gündem
  • İzmir’de ulaşım ve suya gelen zam, İstanbul’da ise ulaşım zammı tartışmalarıyla ilgili Türkiye Komünist Partisi İstanbul ve İzmir İl Örgütlerinden açıklama geldi.

İzmir’de ulaşım ve suya gelen zam, İstanbul’da ise ulaşım zammı tartışmalarıyla ilgili Türkiye Komünist Partisi İstanbul ve İzmir İl Örgütlerinden açıklama geldi.

ABONE OL
5 Nisan 2022 18:00
İzmir’de ulaşım ve suya gelen zam, İstanbul’da ise ulaşım zammı tartışmalarıyla ilgili Türkiye Komünist Partisi İstanbul ve İzmir İl Örgütlerinden açıklama geldi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Açıklamasında "İnsanların insanca yaşaması için gereken temel haklar ücretsiz olarak sağlanmalıdır ve sağlanması mümkündür." diyen İstanbul İl Örgütü, ulaşım, su gibi temel hakların sadece seçim dönemi reklam kampanyalarında karşımıza çıkmaması, ücretsiz olarak sağlanması gerektiğini ifade ediyor.

 

"Temel hakları halka satmaya son verin!"

İstanbul İl Örgütü tarafından "Temel hakları halka satmaya son verin" başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

 

Türkiye’de emekçiler her sabah yeni bir zam haberine uyanıyor: Özelleştirmeci ve talancı AKP’nin 20 yıllık çabası artık etini, sütünü, sebzesini dahi üretemeyen bir ülke yarattı.

 

Milyonlarca aile için çocuklarının beslenmesinde ilk şart sağlıklı değil, içeriği ne olursa olsun ucuz gıda bulabilmek. Öğrenciler, okul yemekhanelerinden ceplerine akşam yemek için paket ekmek sıkıştırıyor. Emekliler salgından sonra şimdi de yoksulluk sebebiyle evlerine hapsolmuş durumda.

 

İstanbul’da bunların üzerine kiralar, ülkenin geri kalanını aşan enflasyon krizi ve koskoca bir ulaşım pahalılığı duruyor: Evet, İstanbul’da ulaşım hâli hazırda çok pahalı!

 

Komünistlerin ulaşımla kısıtlı kalmayan bir ilkesi ve iddiası var: İnsanların insanca yaşaması için gereken temel haklar ücretsiz olarak sağlanmalıdır ve sağlanması mümkündür.

 

Bu seçim reklamlarını süsleyecek, bir iki ay söz edip geçilecek bir kampanyanın vaadi değil, bu aynı zamanda bir mücadele çağrısı. Emekçiler, ancak bu hakka sahip çıkmak için mücadele ettikleri ölçüde gerçek kazanımlar elde edebilir.

 

Peki ya aksi?

Aksi durumda olan ve olacak olan şudur: Bir grup profesyonel siyasetçi, seçim döneminde bu düzen içerisinde ulaşılması imkansız olan vaatleri sıralayacak, bu vaatlerin gerçekleşebileceğine kanıt olarak liyakat, israfın önlenmesi gibi farazi kavramlar ortaya atacaktır.

 

Halbuki bir kenarda patronlar kâr etmeye devam ederken ve halkın sırtına yükledikleri kriz dururken, bir tarafta emekçilerin refaha ulaşması zaten imkansızdır. Emekçiler bir kere daha vaat siyaseti tuzağına düşmemeli, umutlarını edinilen sahte kurtarıcı misyonlarına bağlamamalıdır.

 

İstanbul halkı, temel bir hak olan ulaşıma zam yapılmasını kabul edemez. Ulaşıma ücretsiz sahip olmak savunulmalıdır.

 

İstanbul halkının aklı kriz bahaneleriyle AKP tarafından yeterince sınanmaktadır, yenileri reddedilmelidir.

 

İstanbul halkı kötünün iyisinin yanında durmak zorunda değildir, doğru ve gerçek olan insanlığın iyi şeylere layık olduğudur. Ve insanca bir yaşam kuracak olan Türkiye Komünist Partisi buradadır!

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.