Karbondioksit açısından varlıklı bir ortam, bitkilerin gelişimini nasıl tesirler?

Karbondioksit açısından varlıklı bir ortam, bitkilerin gelişimini nasıl tesirler?

ABONE OL
20 Kasım 2022 15:24
Karbondioksit açısından varlıklı bir ortam, bitkilerin gelişimini nasıl tesirler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Boston Üniversitesi’ndeki bir tarım araştırmacıları grubu, kentsel etrafları daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını ararken yeni bir fikir ortaya attı. Şehirler daha ağır hale geldikçe, beşerler daha fazla kaynağa muhtaçlık duydukça ve iklim değişikliği kötüleştikçe, binalar muhtemelen birden çok gayeye hizmet edecek. Binaların egzoz çıkışları olduğu kısımların ise bu biçim yerler için harika olduğu ortaya çıktı. 

Deneyin gayesi hakkında konuşan çalışma başkanı Buckley, “Binaların içinde, çatı çiftliklerinde bitkilerin büyümesini sağlamak için kullanılabilecek, kullanılmayan bir kaynak olup olmadığını test etmek istedik.” dedi.  

Araştırmacılar, bu CO2’yi denetimsiz bir formda etrafa salmak yerine, binalarının egzozunu deneysel bir çatı bahçesine yönlendirmeyi düşündüler. BÜYÜK GRO lakaplı binanın en üstünde oluşturulmuş bahçede ekilmiş ıspanak ve mısır bulunmaktaydı. Her ikisi de yaygın yenilebilir bitkiler olsa da mısır, ıspanaktan daha az CO2 gerektirecek biçimde fotosentez yapar ve bu yüzden deneyde mısır ve ıspanak seçilmiştir.

Bina egzozuna maruz kalan bitkiler daha süratli büyüdü

Bitkiler, egzozu onlara yönlendiren büyük fanlar ile egzoz havalandırmalarının yakınına yerleştirildi. Grup ayrıyeten, hiç egzoz havası almayan lakin benzeri formda havalandırılan her iki sebzeyi içeren ek bir denetim sistemi de kurdu.

Binanın egzozuna maruz kalan bitkiler, bir denetim fanının yanına yerleştirilen bitkilerden dört kat daha hızlı büyümüştü ve artık BÜYÜK GRO üzere çatı katı çiftliklerinin, binaların olağanda boşa giden egzozundan yarar sağlayabileceğine inanmak için somut bir neden var.

Çalışma başkanı Dr. Sarabeth Buckley yaptığı açıklamada, “Bunun, bu sistemin daha da geliştirilmesine ve çatı bahçelerinde ve çiftliklerde kesin olarak uygulanmasına yol açabileceğini umuyoruz. Bina için güç tasarrufu, karbon çekişi, iklim hafifletme, kentsel ısı azaltma, mahallî besin üretimi, topluluk oluşturma fırsatları ve estetik ve zihinsel sıhhat yararları üzere çok sayıda çevresel ve toplumsal yarar sağlayabilirler.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.