147 okunma

Kastamonu Entegre İnovasyon Okulu ilk mezunlarını verdi

ABONE OL
13 Aralık 2021 14:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurumun inovasyon kabiliyetini şirketin her kademesinde yaygınlaştırmak ve sürekliliğini sağlamak hedefiyle yola çıkan “Kastamonu Entegre İnovasyon Okulu” ilk mezunlarını verdi.  Farklı lokasyon ve departmanlarda görev yapan 21 Kastamonu Entegre çalışanı, okul dönemi boyunca 5 farklı inovasyon tekniğini uygulamalı olarak deneyimleyip, kendi fonksiyonlarına katkı yapacak, ticari potansiyele sahip projeler geliştirdiler. Yenilikçi ürünler ve iş modelleri ile müşteri deneyimini mükemmelleştirmek, katma değeri yüksek ürünlerle ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak için tasarlanan Kastamonu Entegre İnovasyon Okulu, mezunlarını inovasyon elçisi olmaya hazırlıyor. 

“İnovasyonu mühendislerin işi olmaktan öteye taşıyoruz”

Törende katılımcılara diplomalarını veren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, proje yöneticilerine ve programı tamamlayan çalışanlara emekleri için teşekkür ederken, şirket içinde inovasyon kültürü inşa etmeye önem verdiklerini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız şöyle konuştu:

“İnovasyon şapkadan tavşan çıkartmak değildir. Fikir üretmeden önce inovasyon kültürünü oluşturmak gerekiyor. Sonrasında fikirler zaten gelecek. Sürekli işimizi daha iyi nasıl yapacağımızı, nasıl geliştirebileceğimizi, fark ettiğimiz bir problemi nasıl çözebileceğimizi, müşterimizin beklentilerini nasıl karşılayacağımızı düşünmemiz lazım. Oluşturmaya çalıştığımız bu kültür zaten bunları yapmamızı sağlayacak. İnovasyon Okulu projemizle bu kültürün şirketimizde yayılmasını sağlıyor ve inovasyonu mühendislerin işi olmaktan öteye taşıyarak herkesi bu sürecin parçası haline getiriyoruz.”

İnovasyonu ve Ar-Ge’yi büyümenin yeni aracı olarak tanımladıklarını belirten Yıldız, “Bu doğrultuda son yıllarda birçok Ar-Ge ve inovasyon yatırımı gerçekleştirdik. Bu alandaki çalışmalarımızı merkezi hale getirerek, özellikle kompozit teknolojileri anlamında gerçek bir Ar-Ge ekosistemine sahip olan Teknopark İstanbul’da bakanlık onaylı Ar-Ge merkezimizi kurduk. Geçtiğimiz yıl ise Ar-Ge harcamalarımızı 50 oranında artırdık. Bu yatırımlar neticesinde piyasanın ihtiyaç duyduğu, yangına dayanıklı kapı iç dolgu panelini geliştirdik ve sektörümüzde üç boyutlu kalıplanabilir MDF ürününü portföyüne alan dünyanın ikinci şirketi olduk. Toz boyamaya uygun MDF geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor.” diye konuştu.

“Mottomuz: İnşa et, test et, öğren”

İnovasyon Okulu’nun amacının inovasyona yatkın bireylerin gelişimini desteklemek olduğunu vurgulayan Kastamonu Entegre Global İş Planlama ve İnovasyon Direktörü Dr. Hüseyin Güler şunları ifade etti. 

“2018 yılından bu yana, CEO’muz Haluk Yıldız, kurumsal inovasyon kültürünü kurmak anlamında her zaman destekçimiz oldu ve yolumuzu açtı. Ben ve ekibim, bu desteğin verdiği güvenle, kurum içi girişimciliği destekleyen bir yapı kurmak üzere çalışmalarımıza büyük bir tutku ile devam ediyoruz. Bu çalışmaların bir sonucu olarak kurguladığımız İnovasyon Okulu da şirket içindeki inovasyona yatkın bireylerin gelişimini sağlamayı hedefliyor. Katılımcılar 9 ay boyunca online eğitimlere katıldı ve fiziki olarak bir araya gelmeden problem keşfi yapıp değer katan yeniliklerin peşinde koştu. Hepsi inovasyonu şirketin tüm kademelerinde yaygınlaştırmak ve sürekliliğini sağlamak adına attığımız bu ilk adımı çok benimsedi ve daha da öteye taşıdı. Uygulamalı eğitimler ve projelendirme sürecini takiben inşa et, test et ve öğren yaklaşımıyla problemlere çözüm arayan katılımcılar eğitimlerin ardından kendi çalıştıkları alanda inovasyon projesi üretebilecek kabiliyetleri kazandı. Sonuçta da çok değerli fikir ve ürünler ortaya çıktı. İlk mezunlarımızı verdiğimiz bu programı global hale getirip devamlılığını sağlayacağız” dedi.  

İnovasyon Okulu projesinin bir takım işi olduğunu da belirten Güler, İnsan Kaynakları Direktörlüğü ile yol arkadaşlığı yaptıklarını, başarı için kolektif bir çaba gerektiğinin de altını çizdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.