‘Kızamık bir önceki altı aya kıyasla çok yüksek’
105 okunma

‘Kızamık bir önceki altı aya kıyasla çok yüksek’

ABONE OL
16 Ağustos 2023 13:18
‘Kızamık bir önceki altı aya kıyasla çok yüksek’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de bu yılın ilk altı ayında görülen kızamık olgu sayısında bir önceki altı aya kıyasla çok yüksek oranlarda artış yaşandığını belirten TTB, “Verilere bakıldığında salgın, yaşına göre aşısız ya da eksik aşılı bireylerin salgını gibi görünmektedir” açıklaması yaptı. Aşı kararsızlığına karşı etkin bir mücadele yürütülmesi çağrısını bir kez daha yineleyen TTB şu önerilerde bulundu:

15 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARA DİKKAT

“Henüz vaka görülmeyen yerlerde, olguların en erken görülme yaşına dayalı olarak belirlenecek alt yaş sınırından (6 ya da 9 ay) itibaren çocukların eksik aşıları hızla tamamlanmalı. Salgın görülen yerlerde 15 yaşın altındaki çocuklar başta olmak üzere epidemiyolojik örüntüye göre salgın kontrol aşılaması yapılmalı.

Ek doz aşılama, aşılama takvimindeki aşılamanın yerini almaz. Zamanı gelince takvimdeki aşı uygulanmalı. Ek doz aşı ile aralarında en az 4 hafta aralık bırakmaya dikkat edilmeli. Kamu otoritesi bölgelere göre aşı oranlarını kamuoyuyla paylaşmalı, alınacak önlemler konusunda başta meslek örgütleri olmak üzere toplum katılımının önünü açmalı. Aşı kararsızlığı ile etkin bir mücadele yürütülmeli.”

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.