Mars’ta hayat alanı inşa etmek için ‘kozmik beton’ geliştirildi

Mars’ta hayat alanı inşa etmek için ‘kozmik beton’ geliştirildi

ABONE OL
19 Mart 2023 21:54
Mars’ta hayat alanı inşa etmek için ‘kozmik beton’ geliştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ay’a birinci ayak basılmasının üzerinden 50 yılı aşkın bir mühlet geçtikten sonra, insanlık uzay araştırmalarında bir sonraki büyük adımları atmaya hazırlanıyor. Ay ve nihayetinde Mars’ın insan yerleşimi için birinci varış noktaları olması hedefleniyor. Lakin buralarda hayat alanları inşa etmek için yeni gereçlere de gereksinim duyuluyor. Bu bağlamda ‘kozmik beton’ olarak söz edilen ve StarCrete olarak isimlendirilen yeni bir gereç geliştirildi.

Mars’ta inşaat için kullanılabilir

Ay yahut Mars’da hayat alanları inşa etmek isteniyorsa orada bulunan materyallerle inşa yapmanın bir yolunun bulunması gerekiyor. Çünkü altyapı gereçlerinin Dünya’dan Ay’a yahut Mars’a gönderilmesi çok yüksek maliyetlere neden olabilir ve bu nedenle bu türlü bir seçenek hiç muhtemel durmuyor. Münasebetiyle bilim insanları Mars’ta bu tıp hayat alanlarının inşası için çeşitli materyalleri test ediyorlar. Bir müddet evvel Manchester Üniversitesi‘ndeki bir grup, dünya dışı tozdan oluşan yeni bir ‘kozmik beton’ geliştirdiklerini duyurdu.

Sıradan betondan iki kat daha dayanıklı

StarCrete olarak isimlendirilen materyalin, sıradan betondan iki kat daha dayanıklı olduğu ve değerli inşaat materyallerini dünya dışı yerlere taşıma muhtaçlığını ortadan kaldıracağı söyleniyor. StarCrete için araştırmacılar simüle edilmiş Mars tozunu, patates nişastasını ve tuzu kullandı. Hesaplamalara nazaran, 25 kiloluk bir patates çuvalı, yaklaşık yarım ton StarCrete (213 tuğla) üretmeye yetecek kadar nişasta içeriyor. Ayrıyeten malzemeyi güçlendirmek için gereken tuzun Mars’ta çokça bulunan magnezyum klorürden elde edilebileceği belirtiliyor. Araştırmacıları StarCrete’in direncini artırmak için çok az ölçüde tuza gereksinim duyulduğunu da belirtiyor hatta bir astronotun göz yaşları bile kâfi olabilir.

Yapılan testlerde StarCrete’in 72 Megapascal (MPa) dirence sahip olduğu bulundu. Sıradan betonun ise 32 MPa dirence sahip olduğunu belirtelim. Ayrıyeten, simüle edilmiş Mars tozu yerine Ay tozu kullanılırsa StarCrete’in direnci 91 MPa pahasına yükseliyor.

Ayrıca StarCrete, Dünya üzerinde kullanılan klasik betona nazaran daha etraf dostu bir alternatif olabilir. Çimento ve beton üretimi global CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde sekizini oluşturmakta. Bu çalışmanın tamamlanmasının akabinde takım, gelecekte kullanılmak üzere StarCrete’in direncini arttırmak için deneyler yapmaya devam edecek. Grup bunun için DeakinBio isimli bir teşebbüs de kurmuş durumda.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.