Metamfetamin belası yayılıyor: Uzman isimden şizofreni uyarısı

Metamfetamin belası yayılıyor: Uzman isimden şizofreni uyarısı

ABONE OL
21 Kasım 2022 12:38
Metamfetamin belası yayılıyor: Uzman isimden şizofreni uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doç. Dr. Sertaç Ak, uzun vakitten beri metamfetamin kullananlar ile ilgili çok önemli problemler yaşadıklarını söyleyerek, “Eskiden metamfetamin içenlerdeki yan tesirleri, düşünceleri, kesilme periyotlarında neler yaşanacağı yahut yüksek doz kullanımında neler olabileceğini çok güzel bilirdik. Lakin son dönemde metamfetamin alanlarda şizofreni gibisi bir yan tesir görüyoruz ve çok ağır şizofreni ilaçları kullanmak zorunda kalıyoruz bu hasta kümesinde.

Öğrendiğimiz kadarı ile metamfetamin üreten yasa dışı üreticiler son devirde bir sentetik metamfetamin katıyorlar. Önemli manada bir ‘genetiği değiştirilmiş GDO’ deriz ya ona emsal bir durum ortaya çıkmış durumda metamfetaminde. Hiçbir psikoz belirtisi olmayan şahısların genç erkek ya da bayanlarda çok önemli manada buyruk veren sesler duyması, gözlerinin önüne hayaller gelmesi, yakınlarının bir formda onlara ziyan vereceğini düşünmesi, takip edildiklerini düşünmesi halindeki hezeyanları, sanrıları ve varsayımları ortaya çıkmakta.

Bu durumlar çok gürültülü olduğu için de biz süratlice müdahale ediyoruz ve 1 haftalık bir süreç içerisinde hem hususun kesilimi hem de çok ağır şizofreni ilaçları ile lakin durumu geri çevirebiliyoruz” diye konuştu.

‘AİLEYE ŞİDDET UYGULUYORLAR’

Doç. Dr. Ak, genetik olarak psikoza yatkın kişi metamfetamin kullandığında geri çevirmenin de kolay olmadığını vurgulayarak, “Orada şizofreni hastalığı ya da psikotik özellikli bipolar rahatsızlığı başlayabiliyor metamfetamin kullanımı ile. Daha da kötüsünü söyleyeyim; biz eroin bağımlılığı ile de uğraşıyoruz.

Son devirde eroin bağımlılığından metamfetamin bağımlılığına geçen hastalarımızın aileleri hastayı kliniğe getirdiklerinde ‘Hocam oğlumuzu, kızımızı siz eroin bağımlılığına geri çevirin’ diyorlar neredeyse. Zira metamfetamin bağımlısı ile birebir konutta yaşamak, eroin bağımlısı ile birebir meskende yaşamak üzere olmadı. Önemli manada aileye şiddet uyguluyorlar” dedi.

‘METAMFETAMİNİ EROİN YERİNE KOYUYORLAR’

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Ametem Kliniği’ne başvuran eroin bağımlılarının yüzde 90’ının ise metamfetamin kullanımına başladığını söyleyen Ak, “Hastalarımız, metamfetamini güya eroinin yerine koyuyormuş üzere başvurduklarını belirtiyorlar. En değerli sebebi bu içine öbür hususlar katılarak üretilen metamfetamin çok ucuz formda insanlara ulaşıyor.

20 lira ile 30 lira üzere sayılara ulaşabildiklerini söylüyorlar ve şu anda çok önemli manada sokakta rahat bir halde ulaşabildiklerinden bahsediyorlar. Eroinin yerine bunu kullanmaya geçtiklerinde güya eroinden kurtulmak için başlayıp sonrasında ise bunun bağımlısı olduklarını da anlatıyorlar. 9 yaşı gördüm uyuşturucuda. 9 ile 12 yaşlarında başlayan o kadar çok kişi var ki” diye konuştu.

‘BU MEVZU MULTİDİSİPLİNER ELE ALINMALI’

Doç. Dr. Ak, uyuşturucu ile çabada aktif kanunlar olduğunu belirterek, “Özellikle ‘Türk Uygar Kanunu’nun 432’nci hususunda, etrafına ziyan verme riski olan her bireyin zorla tedavi edilebileceğine dair bir karar var. Tekrar tıpkı kanunun 406’ncı maddesinde de alkol ve husus bağımlılığı ile ilgili kısıtlanabileceklerine dair karar var. Bu 432’nci unsur süratlice devreye sokulabilir.

Burada cumhuriyet savcılarımızın ve kolluk kuvvetlerimizin inisiyatif alması gerekiyor. Bilhassa cumhuriyet savcılarımız bu mevzuda ailenin bu türlü bir bildirimi olduğunda süratlice bir önleme başvurabilirler ve bizler de buna süratlice cevap verip, 1 hafta, 2 hafta içerisinde bu tabloyu geri çevirebiliriz. Tahminen de tedavi için de bir yol açılmış olabilir. Çok önemli bir sorun ile karşı karşıyayız.

Dağ üzere büyüyor ve bu dağ üzerimize çökecek diye çok korkuyoruz. O yüzden multidisipliner olarak bu mevzuyu ele almak hayati değere haiz. Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı ve üniversitelerin bir arada çalışması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nda Bağımlılık Uyum Şurası kurulduğunu hatırlatan Doç. Dr. Ak, “Sağlık Bakanlığı’nın sekretaryasında yürütülüyor, başında da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay var. Hedef da buydu zaten çok taraflı olan bu uğraşta nasıl olurda bu multidisipliner, çok farklı kümelerin ortak çalışmasını nasıl sağlayabiliriz.

Bizler de elimizden geldiği kadarıyla bu bahiste hizmetin ya da bunun nasıl yürüyeceğine dair bilgiyi üreten kurum olarak üniversite olarak elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.