Nebati: Türkiye, helal turizm için en elverişli destinasyonlardan biri

Nebati: Türkiye, helal turizm için en elverişli destinasyonlardan biri

ABONE OL
24 Kasım 2022 13:48
Nebati: Türkiye, helal turizm için en elverişli destinasyonlardan biri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Dünya Helal Doruğu ve Helal Expo Fuarı’nın açılışında konuştu.

Nebati, helal evraklı eser hassasiyetinin dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan Müslümanların tüketim alışkanlıkları ortasında gün geçtikçe kıymet kazandığını söyledi.

Nebati, bu kapsamda İİT üyesi ülkelerin katkılarıyla hazırlanan standartların aktifleşmesi ve harmonize bir akreditasyon sisteminin hayata geçirilmesiyle helal dokümanlı ticaret hacminin artacağını öngördüklerini belirtti.

‘TÜRKİYE HELAL TURİZM İÇİN ELVERİŞLİ’

Nureddin Nebati, başta üreticiler olmak üzere helal paha zincirinin paydaş kurum ve kuruluşlarının makul coğrafik alanlarda kümelenmesiyle “helal parklar” oluşturulduğuna işaret ederek, kendilerinin de Türkiye’de bir Helal Park AŞ kurmayı hedeflediğini söyledi.

Girişim sermayesi yatırım fonlarının (GSYF) yahut teşebbüs sermayesi yatırım iştiraklerinin (GSYO) helal parklara yatırım yapabilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini ve gerekli düzenlemeleri yaptıklarını anlatan Nebati, Türkiye’yi ziyaret eden Müslüman turistlerin tüm muhtaçlık ve beklentilerini en güzel biçimde karşılayabilecekleri helal turizm hizmetlerini yaygın bir biçimde sağladıklarını kaydetti.

Nebati, Türkiye’nin, 2030 yılında 2,2 milyar şahsa ulaşması beklen Müslüman nüfusun helal turizm talebini karşılaması bakımından en elverişli destinasyonlardan olduğunu belirtti.

‘KATILIM FİNANS KURUMLARININ FAALLERİ 1,1 TRİLYONA ULAŞTI’

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dünyada İslami finansın spekülasyona kapalı olması nedeniyle konvansiyonel finansa nazaran daha sağlam temeller üzerinde yükseldiğini, İslami finansın global seviyede etkin büyüklüğünün 2021 prestijiyle 3,1 trilyon dolar düzeylerine ulaştığını belirtti.

Nebai, “Özellikle İslam ülkelerinin iştirak finans ekosistemine entegrasyon seviyelerinin artmasıyla birlikte içinde bulunduğumuz yılın sonunda bu büyüklüğün 3,4 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor.” dedi.

Türkiye’de yaklaşık 40 yıllık geçmişi olan iştirak finans ekosisteminin artık finansal hizmetler dalının en kıymetli ögelerinden biri haline geldiğini belirten Nebati, iştirak finans kuruluşlarının klâsik finans kuruluşları ile eşit koşullarda rekabet edebilecekleri yasal düzenlemelere büyük ehemmiyet verdiklerini söyledi.

Bu alanda hayata geçirilen düzenlemelere değinen Nebati, “Son bir yıllık süreçte iştirak finans kurumlarımızın toplam faalleri iki katına çıkarak Eylül 2022 prestijiyle 1,1 trilyon liraya ulaştı. İştirak finans kurumlarımızın Türk bankacılık sistemindeki hissesi son 5 yılda yüzde 5’ten yüzde 8,5 düzeyine kadar yükseldi. Böylelikle iştirak finans kurumları için hedeflenen yüzde 15’lik hissesi yakalama noktasında değerli ilerlemeler kaydedildi.” diye konuştu. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.