Nureddin Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması kelam konusu değil
  • Ulusal Haberler
  • Ekonomi
  • Nureddin Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması kelam konusu değil

Nureddin Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması kelam konusu değil

ABONE OL
21 Kasım 2022 10:12
Nureddin Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması kelam konusu değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, varlık barışı düzenlemeleri ve net hata-noksan konusunda Mali Aksiyon Vazife Gücü (FATF) tarafından Türkiye’ye yönelik yapılmış rastgele bir tenkit bulunmadığını belirtti.

Nebati ayrıyeten “Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması katiyetle kelam konusu değildir” dedi. Türkiye halihazırda FATF’nin gri listesinde bulunuyor.

‘HERHANGİ BİR TENKİT KELAM KONUSU DEĞİL’

Nebati Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü cürüm örgütlerine karşı uğraşımız dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam etmektedir.

Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net kusur ve noksan konusunda Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmamaktadır.

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin mevzu ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir. Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme konusunda yüksek düzeyde bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu istikamette ek adımlar attığı söz edilmiştir.

Bildiride, ülkemizin bu kabahatlerle uğraşta başka konulara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir halde kullandığı belirtilmiştir. Ayrıca ülkemizin, özel ehemmiyet atfedilen ve “Big 6” olarak söz edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

‘KARA LİSTEYE ALINMA KELAM KONUSU DEĞİL’

Ülkemize yönelik memleketler arası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı argümanlar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin prestijini da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması mutlaka kelam konusu değildir.

Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda çabasından ve bu çabalardan elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.

Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.”

TÜRKİYE GRİ LİSTEDE

Geçtiğimiz yıl FATF, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile çaba konusunda ‘yeterince uğraş göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldıklarını duyurmuştu.

OECD bünyesinde faaliyet yürüten FATF, ‘kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı’ ile uğraşta milletlerarası standartlar oluşturmakla misyonlu.

FATF’nin gri listesinde Türkiye ile birlikte Arnavutluk, Bahamalar, Babardos, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve üzere ülkeler bulunuyor.

İDDİALAR NEYDİ?

Dün CHP İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak, Türkiye’ye milletlerarası kara para soruşturması açılması yahut FATF’ın kara listesine alınma ihtimalinin ciddileştiğini belirtmişti.

Toprak haftalık kıymetlendirme raporunda, “Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi’nin (MASAK) yayınladığı ‘Suç gelirlerinin aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesi’ bildirimiyle, kamusal nüfuz sahibi şahısların parasal-finansal aksiyonlarının ‘sıkı takibe’ alınması kararlaştırıldı. Türkiye’ye memleketler arası kara para soruşturması açılması yahut FATF’ın kara listesine alınma ihtimali ciddileşti” değerlendirmelerine yer vermişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.