Okullar ne vakit kapanacak, yarı yıl tatili ne vakit?

Okullar ne vakit kapanacak, yarı yıl tatili ne vakit?

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:44
Okullar ne vakit kapanacak, yarı yıl tatili ne vakit?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okulda imtihan maratonu akabinde orta tatile çıkan öğrenciler sınıflarına geri döndü. Ocak ayına kadar okula devam edecek olan öğrenciler akabinde karnelerini alarak yarı yıl tatiline başlayacak. MEB, okullar ne vakit 15 tatile girecek sorusunun karşılığını açıkladı.

YARI YIL TATİLİ NE VAKİT?

Yarıyıl tatil 10 iş günü sürecek ve 20 Ocak Cuma günü ders bitiş zili ile başlayacak tatil 6 Şubat’ta sona erecek.

ile 3 Şubat ortasında yapılacak.

2. Orta tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan ortasında 3.5 iş günü sürecek.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

OKULLARDA SİBER ZORBALIK EĞİTİMİ

‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğindeki değişiklik ile akran zorbalığı ile siber zorbalık yapan öğrencilere disiplin süreci uygulanacak. Bir taraftan da Sıhhat Bakanlığı ile iş birliği yapılarak, okullarda dijital bağımlılık ve siber zorbalığa karşı eğitim veriliyor.

İl sıhhat müdürlüklerine bağlı ‘Sağlıklı Hayat Merkezleri’nde misyon yapan çocuk gelişim uzmanlarınca gelen talepler doğrultusunda okullarda öğrenci, rehber öğretmen ve velilere yönelik eğitimler veriliyor.

Ankara’da 2022-2023 eğitim ve öğretim periyodunda şimdiye kadar okulların yüzde 28’ine ulaşıldı. Öğrencilere bilhassa şifre güvenliği, internet kullanımı, kamera yapısının nasıl olması gerektiği anlatılıyor.

‘ŞİFRE GÜVENLİĞİ, KAMERA YAPISINI ANLATIYORUZ’

Ankara Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Sincan Sağlıklı Hayat Merkezi’nde çocuk gelişim uzmanı Hatice Güçlü, dijital bağımlığın alt başlığı olarak siber zorbalık ile alakalı MEB ile iş birliği içinde olduklarını belirterek, “Küçük yaş kümelerine aile eğitimi olarak, büyük yaş kümelerine da öğrencilerle birebir eğitim olarak okullara gidiyoruz. Bu eğitim yılı içinde Ankara’da yüzde 28 oranında okullara ulaşıldı. Sincan ilçesinde ise bine yaklaşık öğrenci, 300’e yaklaşık aile eğitimleri verdik. Teknoloji bağımlılığı eğitimi verirken, siber zorbalığı da anlatıyoruz. Çocuklar için şifre güvenliği, konut içinin nasıl olması gerektiğini, kamera yapısının nasıl olması gerektiği, karşıdaki bireylerle; bilhassa de tanımadıkları bireylerle konuşurken neler yapması gerektiğini anlatıyoruz” dedi.

‘GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMINI TAVSİYE EDİYORUZ’

Okullarda verdikleri eğitimin yaş kümelerine nazaran farklılık gösterdiğini anlatan Güçlü, şöyle konuştu:

“İlkokul, ortaokul, lise çağındaki çocuklara dikkat etmeleri gereken konuları anlatıyoruz. Ortaokul çocuklarına daha çok çizgi sinema, izlenen dizi ve sinemalar, ailenin dikkat etmesi gerekenlere dikkat çekiyoruz. Ortalama bir kullanım müddeti belirliyoruz. Yaşlarına, gelişimlerine uygun olarak neler yapabileceklerine ve hangi toplumsal medya platformlarını kullanabileceklerini söylüyoruz.

Zaten ilkokul çocuğu için çok birebir teknoloji ile bağlantı halinde olmasını çok istemiyoruz. Ortaokul çocuğu için de inançlı internet kullanımı nedir, internette ne kadar vakit geçirmeleri lazım, bu geçirilen vaktin ne kadarı tüketim ve üretim maksatlı olması gerekiyor; bunlara dikkat çekiyoruz.

Tamamen çocuklarımızdan teknolojiyi kısıtlamak üzere bir şey istemiyoruz, esasen yapamıyoruz da. Hedef ne kadar kaliteli kullanabilirler, ne kadar minimal seviyede kullanabilirler bunu hedeflemek oluyor. Lise devri çocuklar için durum biraz farklı. Onların akıllı telefonları var, meskende bilgisayarları var. Biz de bu doğrultuda eğitim veriyoruz. İnançlı internet kullanımını kesinlikle çocuklara ve ailelerine tavsiye ediyoruz.”

‘KENDİSİNİ OYUN KARAKTERİ ÜZERE GÖRÜYOR’

Güçlü, okul öncesi kümede olabildiğince az, yarım saat üzere bir mühlet internet kullanımına müsaade verilmesi gerektiğine işaret ederek, “0-3 yaş kümesini teknoloji ile tanışmaması gereken bir yaş olarak söz ediyoruz; lakin artık o kadar çok karşılaşıyoruz ki bilhassa 2 yaş altı çocuklarda lisan gelişiminin çok olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Bir üst 3-6 yaş kümesi çocuklarda da şiddet, oynadıkları oyunlara bağlı olarak saldırganlık, kendini oynadığı oyun karakteri olarak düşünüp arkadaşlarına o formda yaklaşım sık görülüyor ve bunun sonu savcılığa kadar gidebiliyor. Kreşte çok sorun yaşayan çocukların daha çok teknoloji bağımlılığına maruz kalmış çocuklar olduğunu fark ediyoruz” açıklamasında bulundu.

‘AKRAN ZORBALIĞI, DİJİTAL BAĞIMLIKLIĞA YOL AÇIYOR’

Dijital bağımlılığın bilhassa akran zorbalığına da çok büyük tesiri olduğuna dikkat çeken Güçlü, şunları söyledi:

“Zaten akran zorbalığına maruz kalmış çocuklarda da bağımlılığı daha çok görüyoruz. Zira çocuk toplumsal ortamda kendini söz edemiyor. Bu biçimde teknoloji ortamında kendini daha uygun söz edip, daha çok arkadaşlık kurabiliyor. Bilhassa akran zorbalığını uygulayanlarda değil de maruz kalanlarda teknoloji bağımlılığının olağan çocuklara nazaran iki kat daha fazla olduğunu fark ediyoruz ve çalışmalarımız da gösteriyor bunu.

Akran zorbalığına maruz kalmış çocuklarda da bilhassa anne ile görüşüyoruz. Aile içi aktif vakit çok kıymetli, aile ile geçirilecek olumlu vakit çocuğun meskende, okulda yalnız kalmaması ve teknolojinin yerine konulabilecek bir alternatif; bu spor yahut ilgi alanına yönelik farklı bir kurs olabilir.

Hiçbir şey yoksa çocuğun 1 saat dışarıda aktif vakit geçirmesini tavsiye ediyoruz. Her gün ‘aile saati’ dediğimiz bir kavram var bizim, günlük yarım saat aile ile o günün değerlendirmesini istiyoruz. O gün neler yapmışlar, neler yaşamışlar, nelere maruz kalmışlar bunu nizamlı olarak hayatlarına oturtmalarını istiyoruz.” (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.