Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi iki yıl sonra profesör olacak

Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi iki yıl sonra profesör olacak

ABONE OL
24 Kasım 2022 14:06
Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi iki yıl sonra profesör olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zeliha Tekin, okuma azmiyle örnek oluyor. İstanbul’da 1976 yılında dünyaya gelen Tekin, babasının mali müşavir olarak atanmasıyla Tatvan’a yerleşti. İlkokulu Tatvan’da okuyan Tekin, bir mühlet İstanbul’da yatılı olarak dini eğitimler aldı. Ailesinin yanına dönen Tekin, çocukluk hayali olan profesörlük için eğitim çabasına başladı.

Akademisyenlik amacı için, orta verdiği ortaokul ve liseyi açık öğretimle tamamlayan Tekin, Haliç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme ve Fen Edebiyat Fakültesi’nde de Psikoloji okudu. Süleyman Demirel Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu Pazarlama kısmı ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Toplumsal Bilimler kısmından de mezun olan Tekin, yabancı lisan eğitimi için İrlanda’ya gitti. 2013’te İşletme kısmında doktoraya başlayan Tekin, TÜBİTAK Doktora Sırası Araştırma Bursu’nu kazanıp İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde (The University of Manchester) inovasyon ve bilgi idaresi üzerine araştırmalar yaptı. 2016’da Türkiye’ye dönüp doktorasını bitiren Tekin, Muş Alparslan Üniversitesi’nde İdare ve Tertip Bölümü’nde tabip öğretim üyesi olarak misyona başladı. 2020’de doçent olan Tekin, 2021 yılında da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı misyonuna getirildi. Hala Açıköğretim Fakültesi Tarih kısmı son sınıf öğrencisi olan Tekin, 12 kitap yazdı. Profesörlük hayaline yaklaşık 2 yıl sonra ulaşacak olan Tekin’in yeni gayesi ise, Tarih kısmında doktora yapıp, Harvard Üniversitesi’nde bir gün de olsa ders vermek…

.

‘OKUMAK BENDE BİR AŞKTI’

Doç. Dr. Zeliha Tekin, İstanbul’dan babasının tayiniyle Tatvan’a gittikleri devirde, ailelerin kız çocuklarının okumasına müsaade vermediklerini anlatarak, “Kız çocuklarını okutmak mümkün değildi. Buna aileyle birlikte etraf de müsaade vermiyordu. Fakat ben okumam gerektiğini biliyordum. Okumak, benim için bir aşktı. Çocukluğumdan beri daima, ‘büyüyünce ‘profesör’ olacağım’ derdim. Bu hayalim için ortaokul ve lise eğitimimi dışarıdan tamamladım” diye konuştu.

.

‘DOĞU ANADOLU’DA ÇALIŞACAĞIM’

Yüksek tahsilini İstanbul’da özel bir üniversitede aldıktan sonra 7 yıl dershanelerde öğretmenlik yaptığını anlatan Tekin, yabancı lisan eğitimi için 10 ay mühletle İrlanda’da kaldığını söyledi. Türkiye’ye dönünce doktoraya başladığını belirten Tekin, “TÜBİTAK bursunu kazandım ve bu benim için bir mihenk taşı oldu. Manchester Üniversitesi’ne akademik araştırmacı olarak kabul edildim. İnovasyon, girişimcilik üzere eğitimlere yöneldim. Tekrar Türkiye’ye geldiğim vakit, ‘Doğu Anadolu Bölgesi’nde çalışacağım’ dedim. Öğrendiğim bütün bilgileri aktarmak ve buraya katkım olsun istiyordum. Zira bilginin çok çok değerli olduğunu, bilginin bizleri geliştireceğini biliyordum. 2016’da Muş Alparslan Üniversitesi’nde misyona başladım. Burada birçok alanda çalışma yürütüyorum. Öğrencilerimin yalnızca okulda değil, okul dışında da hayatlarına taraf vermek gayesiyle, onlara bir nevi örnek olabilmek hedefiyle elimden geldiğince çalışıyorum. Şu an Dekan Yardımcılığı vazifesini yürütüyorum. Buraya geldiğim 2016 yılından beri 12 kitap yazdım. 40 tane kitap kısmı, 16 adet makale, 48 bildiri sundum. Yeniden akademik çalışmalarıma devam ediyorum. Muş Alparslan Üniversitesi’ni, Muş vilayetini elimden geldiğince tanıtmaya, burayı biraz daha ileriye taşımaya var gücümle çalışacağım” dedi. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.