Özlale: İktidarın tüm maksadı çaresizliği ve yoksulluğu yönetmek

Özlale: İktidarın tüm maksadı çaresizliği ve yoksulluğu yönetmek

ABONE OL
20 Mart 2023 00:00
Özlale: İktidarın tüm maksadı çaresizliği ve yoksulluğu yönetmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’deki İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuşan ÂLÂ Parti Genel Lider Yardımcısı Ümit Özlale, yetişmiş insan göçünün engellenmesi gerektiğini belirtti, on binlerce insanın yurt dışında ömrü seçtiğini kaydetti.

‘BATIYA BAŞ TUTARMIŞ ÜZERE YAPAN İKTİDAR’

İktidarın batıya baş tutuyormuş üzere yaptığını ama global güç dengesizliğine katkıda bulunduğunu ileri süren Özlale; kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye Cumhuriyeti’nin bin bir emekle yetiştirdiği on binlerce eğitimli insan siyasi istikrarsızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, ekonomik belirsizlik üzere nedenlerle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

*On binlerce eğitimli insanımız daha yeterli ekonomik fırsatlar, nefes alabilme, çalışma şartları yahut hayat kalitesi arayışıyla batı ülkelerine göç ettiler.

*Arkalarından da ‘Varsın gidiyorlarsa gitsinler’ diyen iktidar, bu ülkenin kaynaklarıyla yetişen ve tahminen de yetişmesi en güç olan gelişmiş insan kaynağını bir sefer daha diğer ülkelerin yaratacakları ekonomik mucizeye armağan etti.

*İşte batıya baş tutarmış üzere yapan bu iktidarın, bilerek yahut bilmeyerek; zira maalesef pek çok şeyi daha güzelini bilmedikleri için de yapıyorlar, çanak tuttuğu şey global bir güç dengesizliğine katkıda bulunmaktı.

*Batıya baş tutarmış üzere yaşayan bu iktidar büyük nitelikli emek göçünü durduracak hiçbir şey yapmadığı için tabipler, mühendisler, öğretmenler için yaşanılacak bir yer olmaktan çıkardığı için bu yüzyılda da batının ekonomik ve teknolojik hâkimiyetini mümkün kıldı.

“TÜM MAKSADI ÇARESİZLİĞİ YÖNETMEK”

Dünyadaki değişimi öngörmek ve onu yönetmek zorunda olunduğunu tabir eden Özlale kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Bu iktidar bağımsız kanıya, yaratıcılığa, liyakate karşıydı. Zira bu iktidarın tüm gayesi çaresizliği ve yoksulluğu yönetmekti.

*Bundan 100 yıl evvel iktisat kongresini düzenleyen bağımsızlıkçı ruh, Türkiye’yi geriye götürecek bu zihniyetin tam 100 yıl evvel farkına varmış.

*Bakın o yüzden birinci oturumun 7’nci unsurunda şöyle yazılmış: Her Türk her yerde hayatını kazanabilecek biçimde yetişir ancak her şeyden önce memleketinin malıdır.

* Artık içimize kapanarak, dünyayı kendimizden ibaret sayarak sahip olduğumuz büyük öngörüsüzlük ve cahillikle bu dünyayla rekabet edemeyiz.

*Dünyadaki değişimi ön görmek ve onu yönetmek zorundayız.

“CUMHURİYETİN FIRSAT EŞİTLİĞİ”

* Temel sorumluluğu vatandaşlarına değil piyasaya duyan bu zihniyet yaşatmaz, yaşatamaz, yaşatamayacak da…

* Yıkılan kentleri eşitsizlik ve rantın hayatı belirlediği bir eskiye dönüş için değil, 21. yüzyılın temel sorunu olan salgınlara, afetlere hazırlıklı yaşanabilir kentleri inşa etmek için kullanmalıyız.

* Bakın bugün cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rizeli bir kaptanın çocuğu ile Dersimli 7 çocuklu bir ailenin çocuğu ortasında seçim yapacaksak bu cumhuriyetin bize sunduğu fırsat eşitliği sayesindedir.

* Şayet ben bugün İzmit’in bir köyünde doğup, üniversitede öğretim vazifelisi olan, İçişleri Bakanlığı yapan bir bayanın yardımcısı olarak çalışıyorsam bu cumhuriyetin bize sunduğu fırsat eşitliği sayesindedir.

* Fırsat eşitliğini, toplumsal hareketliği tesis etmek için elimizdeki en temel kamusal araç ise eğitimdir. Tüm çocukların içine doğdukları ailenin ekonomik durumuna bakılmaksızın, kaliteli bir eğitime erişiminin sağlanması yoksullukla gayrette ve kalkınmada en temel kuralımız olmalıdır.

* Büsbütün çökmüş eğitim kurumlarını revize etmek ve ayağı üzerinde durabilecek bireyleri yetiştirmek zorundayız.

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.