Pilatese başlamadan evvel nelere dikkat edilmeli?

Pilatese başlamadan evvel nelere dikkat edilmeli?

ABONE OL
25 Mayıs 2023 05:36
Pilatese başlamadan evvel nelere dikkat edilmeli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pilates 20’nci Yüzyıl’ın başlarında Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilen bir antrenman bütünü ve sıhhat sistemidir. Fizikî kuvveti, esnekliği, uyumu artırır, gerilimi azaltır ve mental odaklanmayı geliştirir. Antrenman Uzmanı Ecem Akgül, pilatese yeni başlayacak olanların dikkat etmesi gereken noktalara değinip birtakım ihtarlarda bulundu. İşte açıklamaları:

Ecem Akgül

Doğru merkez için hangi kriterler göz önüne alınmalı?

Derslere nizamlı olarak devam edebilmek için ne kadar uzaklık sizin için makul? Çünkü pilates derslerini sistemli takip ettiğinizde, derslere gitmek çok vaktinizi alırsa derse gitmemeyi tercih edebilirsiniz; bu da ne sizin için ne de pilates programı için yarar sağlamayacaktır. En ucuz merkezi tercih etmeden evvel pilates programına ne kadar bütçe ayırmak istediğinize tam olarak karar verin. Zira çok kıymetliymiş niyeti pilatesten vazgeçmenize sebep olabilir. Şayet küme çalışması seçtiyseniz, derslerin nasıl organize edildiği hakkında fikir sahibi olun. 10 kişiyi aşan kümelerle yapılan çalışmalar çok sağlıklı sonuç vermeyebilir.

Çalışmayı düşündüğünüz merkezde; fizik tedavi, masaj, kafe, diyetisyen üzere öteki fitness ve sıhhat hizmetleri mevcut mu? Çocuğunuzu bırakabileceğiniz bir yer var mı? Eğitmen yeteri kadar ilgili mi yoksa bir köşede telefonuyla mı oynuyor? Bu sorular çerçevesinde, bir mühlet etrafınızdaki pilates merkezlerini gezin ve şayet mümkünse hem küme çalışmalarını hem de özel derslerini gözlemlemek için müsaade isteyin.

Herkes yapabilir mi?

Çoğu idman programı herkes için uygun olmayabilir. Örneğin kimi bireylerin dizleri 10 km’lik yavaş tempolu koşu antrenmanını kaldıramaz. Bilhassa de bedeni aktiviteye alışkın olmayan şahıslar için rastgele bir küme dersine katılmak tehlikeli olabilir. Ama pilates idman metodu herkes ve her yaş için tasarlanmıştır. Kişinin fizikî ve fizyolojik özelliklerinde riskli bir durum olmadığı sürece isteyen herkes pilates yapabilir. Bedeniyle ilgili bir sorun ya da rahatsızlığı olanların ise tabipten tavsiye alarak pilatese başlaması yanlışsız olur.

Kalabalık kümeler sizin için uygun mu?

Özellikle yaralanmalarınızı ya da kronik bir rahatsızlığınızı düzgünleştirmek maksadıyla pilates yapmayı seçtiyseniz, kalabalık kümeler size nazaran değildir. Alanında uzman, kendini geliştirmiş ve her vakit gelişime açık bir eğitmen seçiminiz sizi dilediğiniz noktalara taşımakta öncü olacaktır.

Doğru eğitmen nasıl seçilir?

İyi bir eğitmen uzun vakittir pilates uygulayıcısı ve öğrencisi olmalıdır. Her düzeydeki pilates antrenmanlarına ve tüm gereçlere hakimdir. Gerekli eğitim ve sertifika programlarını tamamlamış olması gerekir. Pilatesin bedeninizde sağlayacağı değişiklikleri gösteren âlâ bir örnek ve her düzeydeki öğrencinin güvenli-etkili ilerlemesini sağlayacak birikime sahip olmalıdır. Hareketler ortasındaki geçişleri âlâ ayarlamalı ve her hareketten alınan faydayı en üst düzeye çıkartabilmelidir. Bir pilates dersinden çıktığınızda, bedeninizi daha dik ve yenilenmiş hissetmeli, tıpkı vakitte ruhunuzun dinlendiğini, pilates ve bedeniniz hakkında bilginizin arttığını fark etmelisiniz. Bu nedenle deneme dersi birinci seçeneklerden biri olabilir.

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.