Rusya tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve gaz akışını kesecek

Rusya tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve gaz akışını kesecek

ABONE OL
24 Kasım 2022 17:00
Rusya tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve gaz akışını kesecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kremlin, Rus petrol fiyatında tavan uygulamasını destekleyen ülkelere petrol ve doğalgaz tedarikini kesmeyi planladığını ama kesin kararı tüm dataları inceledikten sonra alacağını açıkladı.

G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’daki işgaline son vermesi için Rusya’nın esas gelir kaynağı olan petrol ihracat gelirlerini sınırlamak üzere deniz yoluyla ihraç edilen Rus petrolünün fiyatına tavan getirecek bir düzenek planladı.

Henüz fiyat tavanı belirlemeyen Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin müzakereleriyse devam ediyor.

RUSYA’NIN GELİRLERİNDE AZALIŞ BEKLENMİYOR

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bugün muhabirlerle gerçekleştirdiği telefon konuşmasında “Şu an prestijiyle, fiyat tavanını belirleyen ve uygulayan ülkelere petrol ve doğalgaz tedarik edilmemesine dair devlet liderimiz Vladimir Putin’in benimsediği duruşa katılıyoruz. Lakin tüm sayıları tahlil ettikten sonra kesin kararımızı vereceğiz” dedi.

Öte yandan, G7 ülkelerinin Rus petrolüne getirmeyi tasarladığı 65-70 dolar seviyesindeki satış fiyatı tavanının Moskova’nın petrol gelirlerinde azalışa yol açması beklenmiyor.

Rusya’nın petrol ihracatı hakkında direkt bilgi sahibi beş bölüm kaynağının verdiği bilgiye nazaran, G7’nin değerlendirdiği fiyat tavanı düzeyi, hâlihazırda Asyalı alıcıların Rus petrolüne ödediği fiyata denk geldiği için sınırlamanın başlangıçta Moskova’nın petrol gelirlerine düşürücü bir tesir yaratmayacağı kestirim ediliyor.

G7 ÜLKELERİ ARZ SIKIŞIKLIĞINA NEDEN OLMAK İSTEMİYOR

Fiyat tavanının 5 Aralık’ta devreye alınması planlanırken G7 ülkeleri mekanizmayı milletlerarası petrol piyasasında arz sıkışıklığına, hasebiyle fiyat artışlarına sebep olmadan gerçekleştirmenin yollarını arıyor.

Rusya, iddialara nazaran bu yıl petrol ve doğalgaz ihracatından 196 milyar dolar gelir elde edecek. Geçen yıl bütçenin yüzde 36’sını oluşturan petrol ve doğalgaz gelirleri, bu yıl bütçenin yüzde 42’sini oluşturacak. (REUTERS)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.