Siemens’in 2022 mali yılında kârı 72 milyar Euro’ya ulaştı

Siemens’in 2022 mali yılında kârı 72 milyar Euro’ya ulaştı

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:30
Siemens’in 2022 mali yılında kârı 72 milyar Euro’ya ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siemens, 2022 mali yılına ait büyüme ve kâr sayılarını açıkladı. Buna nazaran 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle Sanayi İş Alanında 10 milyar Euroyu aşan bir kâra ulaştı.

Şirket, 2022 mali yılında cirosunu kur farkı ve portföy tesirleri hariç karşılaştırma bazlı yüzde 8,2 artışla 72 milyar Euro’ya yükseltti.

Siparişler karşılaştırma bazlı yüzde 17 artarak 89 milyar Euro’yu buldu. Kontrol Heyeti ve İdare Şurası, evvelki yıl 4 Euro olan pay başı kâr teklifini bu sene için 4,25 Euro’ya yükseltmeyi önerdi.

ENDÜSTRİ ALANINDA REKOR KÂR

Siemens AG İdare Şurası Lideri ve CEO’su Roland Busch, bahisle ilgili açıklamasında Sanayi İş Alanında rekor kâr sayılarına ulaştıklarını tabir etti.

Busch, “Siemens 2022 mali yılında Sanayi İş Alanında 10 milyar Euro’yu aşan, rekor seviyede bir kâra ulaştı. Stratejimizi muvaffakiyetle uygulayarak değerli bir pazar hissesi elde ettik ve yüksek bedel artışı sağladık. Donanım ve yazılım eserlerimize yönelik güçlü talep sürüyor. Buna, dijital iş ciromuzda beklediğimizin üstünde gerçekleşen artış da dâhil” dedi.

BÜYÜMENİN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Siemens’in 2023 mali yılı için öngörüleri, jeopolitik tansiyonun daha fazla artmayacağı ve Kovid-19 kaynaklı zahmetlerin ve tedarik zinciri kısıtlamalarının da güzelleşmeye devam edeceği varsayımına dayanıyor.

Bu şartlar altında, şirketin bilhassa kısa vadeli iş alanlarındaki yüksek bekleyen sipariş hacmi göz önünde bulundurularak, endüstriyel iş alanlarının kârlı büyümelerini sürdüreceklerini öngörülüyor.

Siemens Kümesi için şirketin kur farkı ve portföy tesirlerinden arındırılmış karşılaştırma bazlı ciro artışı beklentisi yüzde 6 ila 9 aralığındayken, sipariş-satış oranı beklentisi 1’in üzerinde bulunuyor. (DHA)

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.