Terör yuvalarına ‘Pençe’ darbesi… Üç yılda 1441 terörist öldürüldü
  • Ulusal Haberler
  • Genel
  • Terör yuvalarına ‘Pençe’ darbesi… Üç yılda 1441 terörist öldürüldü

Terör yuvalarına ‘Pençe’ darbesi… Üç yılda 1441 terörist öldürüldü

ABONE OL
21 Kasım 2022 11:38
Terör yuvalarına ‘Pençe’ darbesi… Üç yılda 1441 terörist öldürüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği “Pençe” serisi operasyonlarla terör örgütüne ağır darbe vurdu.

2019’da Hakurk ile başlayan Sinat-Haftanin ile devam eden, Metina ve Avaşin-Basyan ile genişleyen, Zap bölgesiyle süren “Pençe” serisi operasyonlarda şu ana kadar 1441 terörist etkisiz hale getirildi. Son olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki terör maksatlarına yönelik de Pençe-Kılıç Harekatı icra edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “terörle gayrette yeni bir güvenlik konseptine gidildiğini” açıklamasının akabinde Irak’ın kuzeyindeki terör yuvaları peşi sıra düzenlenen operasyonlarla dağıtıldı. “Pençe serisi” olarak isimlendirilen bu operasyonlardan birincisi üç yıl evvel gerçekleştirildi.

Hakurk bölgesinde terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla başlatılan operasyon için 27 Mayıs 2019’da düğmeye basıldı.

Operasyon kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ateş dayanak vasıtalarının atışları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların hava harekatıyla yumuşatılan amaç bölgesine hava atak harekatıyla komandolar indirildi.

Belirlenen amaçların muvaffakiyetle denetim altına alınmasının akabinde harekatın yeni safhasına geçildi. Devam eden operasyon alanının genişletilmesiyle gerçekleştirilen Pençe-2 operasyonunda terör yuvaları parçalandı. Mehmetçik, Pençe-1 Operasyonu’nda 126, Pençe-2 Operasyonu’nda ise 102 teröristi etkisiz hale getirdi.

Hudut güvenliğine yönelik Hakurk’tan gelen tehdidin büyük oranda bertaraf edilmesinin akabinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir sonraki amacı Sinat-Haftanin bölgesindeki terör yuvaları oldu.

Milli Savunma Bakanlığı, 24 Ağustos 2019’da yaptığı açıklamada, “Hudut güvenliğini ileriden sağlamak, teröristlerle ilişkin mağara ve sığınakları imha etmek niyetiyle Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe -3 Operasyonu’nun başlatıldığını” duyurdu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar, Kara Havacılık ögeleri, SİHA/İHA’larla desteklenen operasyon kapsamında terör örgütüne ilişkin gayeler tek tek imha edildi.

Söz konusu operasyonlarla koordineli çok sayıda hava harekatı da gerçekleştirilirken Pençe-3 Operasyonu’nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 102 oldu.

“TERÖRİSTLERİN İNLERİ BAŞLARINA YIKILIYOR”

Terörle çabanın artan bir tempoda devam ettiği sonraki süreçte Ulusal Savunma Bakanlığı, 15 Haziran 2020’de yeni bir harekatın hayata geçirildiğini, “Türk savaş uçakları teröristlerin inlerini başlarına yıkıyor” sözüyle açıkladı.

Pençe-Kartal ismi verilen operasyon kapsamında Irak’ın kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk’taki terör amaçlarına hava harekatı düzenlendi.

Teröristlere ilişkin barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 81 maksadın imha edildiği operasyona yurt genelindeki muharip üslerden kalkan savaş uçaklarının yanı sıra, İHA’lar, HİK ile tanker uçakları da katıldı. Hava harekatlarında büyük oranda yerli ve ulusal akıllı mühimmat kullanıldı.

Hava harekatının çabucak akabinde Mehmetçik bir defa daha terör gayelerini imha etmek üzere Irak’ın kuzeyine harekat düzenledi.

Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında Hava Kuvvetleri, ateş dayanak vasıtaları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen komandolar hava hamle harekatıyla Haftanin’e intikal ettirildi.

HEDEF GARA

Operasyon kapsamında belirlenen bölgelere komandolar karadan sızma harekatı gerçekleştirirken birtakım komando birlikleri de helikopterlerle bölgeye indirildi. Operasyon sonucunda 228 terörist etkisiz hale getirildi.

10 Şubat 2021’de Türk Silahlı Kuvvetleri bir defa daha terör gayelerine yönelik büyük bir harekat gerçekleştirdi.

Operasyonlar sonucu ağır kayıplar veren terör örgütünün, Irak’ın kuzeyinde kimi bölgelerde tekrar barınma alanları oluşturmaya çalıştığının tespiti üzerine ağır bir hava harekatı yapıldı. “Pençe Kartal-2” ismi verilen operasyon kapsamında Gara bölgesinde teröristler tarafından kullanılan gayeler ağır ateş altına alındı.

Hava harekatında gayelerin tam isabetle vurulmasının akabinde bölgeye kara ögeleri helikopterle indirildi. Operasyonla terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır darbe vurulurken 65 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütüne yönelik operasyonların sürdüğü periyotta Türk Silahlı Kuvvetleri bu sefer de Metina ve Avaşin-Basyan’daki terör amaçlarına yönelik Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu’nu başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan 2021’de Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’ndeki Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesiyle görüntü konferans sistemiyle görüşerek Mehmetçik’e muvaffakiyet dileklerini iletti, operasyonun başlatıldığını kamuoyuna duyurdu.

“Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı terör belasından büsbütün kurtarmakta kararlıyız.” sözünü kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihi çabayı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun kahraman mensuplarıyla gurur duyduklarını belirtti.

Operasyon kapsamında komandolar teröristlerin inlerine girdi, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklarla, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ateş takviye vasıtaları terör gayelerini yerle bir etti. Ulusal Savunma Bakanlığı operasyonlara ait ilerleyen vakitte yaptığı açıklamada, Pençe-Şimşek’te 176, Pençe-Yıldırım’da ise 211 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

“KİLİT” KAPANIYOR

Hudut güvenliğini sağlamak üzere Hakurk ile başlayan Sinat-Haftanin ile devam eden, Metina ve Avaşin-Basyan ile genişleyen operasyonların akabinde Mehmetçik bu sefer amacına terör örgütü için büyük mana tabir eden Zap’ı aldı.

Teröristlerin yuvalandığı alanların merkezi pozisyonunda yer alan ve Pençe serisi harekatlar kapsamında Hakurk, Metina’dan kaçan teröristlerin toplandığı bölge olan Zap’a yönelik operasyon için 17 Nisan 2022’de harekete geçildi.

Terör örgütü kamplarının bulunduğu ve örgütün kimi elebaşlarının yer aldığı bölgeye yönelik operasyona Pençe-Kilit ismi verildi.

Irak’ın kuzeyinden gerçekleştirilen hücumlara “kilit vurulması” kapsamında planlanan operasyonda, maksatlar hava harekatları ve ateş takviye vasıtaları ile günler öncesinden vurulmaya başlandı.

Diğer operasyonlarda olduğu üzere Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir halde gerçekleştirilen Pençe Kilit kapsamında 17 Nisan gecesi geniş çaplı hava harekatı düzenlendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların katıldığı harekatta Havadan Erken İhbar Uçağı, İHA ve SİHA’larla birlikte tanker uçakları da misyon aldı.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ÖGELERİ ZAP’TA

Uçakların belirlenen amaçları tam isabetle vurmasının akabinde bölge Fırtına, ÇNRA ve başka topçu unsurlarınca ağır ateş altına alındı.

Ateş takviye vasıtaları atışlarının akabinde ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen Özel Kuvvetler ögeleri ve komandolar karadan sızarak ve helikopterlerle bölgeye intikal etti. Helikopterleri yerli ve ulusal ATAK helikopterleri korudu.

Hava hamle harekatının tamamlanmasından sonra Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyonun birinci safhasında belirlenen maksatların ele geçirildiğini, operasyon kapsamında şu ana kadar 57 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Öte yandan tüm bu operasyonlarla bağlı olarak Irak’ın kuzeyindeki terör gayelerine yönelik çok sayıda hava harekatı da düzenlendi.

PENÇE-KILIÇ HAVA HAREKATI

Hafta sonu ise terör örgütüne ilişkin amaçlar bu kez Pençe-Kılıç Harekatı ile havadan vuruldu.

Milli Savunma Bakanlığının toplumsal medya adresinden “Hesap zamanı” tabiriyle duyurulan harekat kapsamında Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerindeki gayeler eş vakitli olarak ateş altına alındı. Vurulan gayelerin ortasında birinci kez Suriye’nin kuzeyindeki Arap Pınarı’nın da yer alması dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gerçekleştirilen harekat, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden “Şu andan itibaren Pençe-Kılıç Harekatı’nı başlatıyoruz” sözünün akabinde uçaklar üslerinden havalanması ile başladı.

Pençe-Kılıç Harekatı’nda muharip ve takviye uçaklarının yanı sıra İHA/SİHA’larla birlikte 70’e yakın hava aracı misyon aldı. Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin uçaklar Irak’ın kuzeyinde, hudut sınırının 140 kilometre içindeki Asos ile 90 kilometre içindeki Kandil’deki gayeleri de imha etti.

Harekatın birinci basamağında Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ögeler 81 amacı imha etti. Sabah saatlerinde devam eden harekatla vurulan gaye sayısı 89’a yükseldi. Bilhassa İstiklal Caddesi’nde ikisi çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaraladığı bombalı taarruzun çabucak akabinde 81 maksada yönelik gerçekleşen hava harekatı dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Akar harekata ait, “Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi bir kere daha teröristlerin zirvesindeydi. Ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kast edenlerden yaptıklarının hesabı bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

MSB’DEN GAYE VURGUSU

Milli Savunma Bakanlığının kelam konusu operasyonlara yönelik açıklamalarında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör gayelerine yönelik gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde olduğu üzere Pençe serisi operasyonlarda da gayelerin yalnızca ve yalnızca teröristler olduğu birçok defa vurgulandı. Operasyonların Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir formda gerçekleştirildiği belirtildi.

Bunlarla birlikte tüm faaliyetlerde olduğu üzere bu operasyonlar sırasında sivillerin, tarihi ve kültürel varlıklar ile etrafın ziyan görmemesi için her türlü önlemin alındığı kaydedildi.

Söz konusu operasyonların bir başka ortak özelliği ise yüksek düzeyde takibi oldu.

Milli Savunma Bakanı Akar beraberindeki TSK komuta kademesi ile tüm bu operasyonları başından itibaren harekat merkezlerinden takip etti.

Operasyonlara katılan birliklerin kumandanları ile birçok sefer videokonferans toplantıları gerçekleştirdi.​​​​​​​ (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.