Türkiye’nin insansız savaş uçağı Kızılelma, taksi ve koşu testini tamamladı

Türkiye’nin insansız savaş uçağı Kızılelma, taksi ve koşu testini tamamladı

ABONE OL
20 Kasım 2022 18:54
Türkiye’nin insansız savaş uçağı Kızılelma, taksi ve koşu testini tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Baykar’ın öz kaynaklarıyla ulusal ve özgün bir halde geliştirilen Türkiye’nin insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın birinci Otomatik Taksi ve Koşu Testi muvaffakiyetle tamamlandı. Baykar tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu testlerin geçilmesi Kızılelma’nın geliştirilme sürecinde kıymetli bir evreyi tabir ediyor.

Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne bu haftanın başlarında getirilmiş ve test süreci başlamıştı. Pist üzerinde emniyet bağları ile yapılan Otomatik Taksi Testleri muvaffakiyetle sonuçlandırılmış durumda.

Bugün ise Baykar İdare Heyeti Lideri ve Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar’ın liderliğinde emniyet bağları olmadan gerçekleştirilen birinci Otomatik Taksi ve Koşu Testi de başarılı bir biçimde icra edilmiş durumda. Böylelikle Bayraktar Kızılelma, birinci uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

Bayraktar Kızılelma özellikleri

Bayraktar Kızılelma, bilhassa kısa piste sahip gemilere iniş ve kalkış kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Bu esneklik muharebe alanında kıymetli bir yetenek ve platform avantajı sunuyor. Münasebetiyle Bayraktar Kızılelma’nın testleri devam eden CG Anadolu gemisinde kullanılması mümkün. Bu sayede Kızılelma denizaşırı vazifelerde kullanılabilecek.

Tasarım açısından en az radar izi bırakan Bayraktar Kızılelma, 6 tonluk kalkış tartısına sahip olması bekleniyor. Kızılelma birebir vakitte ulusal olarak geliştirilen tüm mühimmatlarla kullanılabilecek formda tasarlanıyor. Ek olarak toplamda 1.500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesiyle dikkat çeken Kızılelma, ulusal AESA radarıyla da uyumlu.

Kızılelma bunlarla birlikte agresif hareket yetenekleriyle öteki İHA’lardan da ayrılıyor. Bu hareket yeteneklerinin bir yararı olarak Kızılelma’nın hava-hava muharebesi gerçekleştirebilmesi hedefleniyor.

İlk uçuş 2023’te

Planlanan sürece nazaran Bayraktar Kızılelma’nın birinci olarak 2023’te uçması hedefleniyor. Envantere girmesi için belirlenen bir tarih yok lakin ilerleyiş bakımından öbür Bayraktar eserlerine emsal formda olması bekleniyor. Örneğin Akıncı, 2019 yılında birinci uçuşunu gerçekleştirmiş ve yaklaşık 1,5-2 yıl sonra ise envantere girmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.