112 okunma

Veri Analizine Güveniyoruz Fakat Yapay Zeka Teknolojisini Yeterince Kullanmıyoruz

ABONE OL
10 Aralık 2021 12:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD merkezli market araştırmaları şirketi IDC, Türkiye’deki şirketlerin BT yöneticileriyle yaptığı ‘Kurumsal Yapay Zeka ile Veri Yolculuğunda Hamleler’ başlıklı araştırmasını yayınladı. Araştırma, Türkiye’deki kurumların yüzde 87’sinin veri analizi için raporlama ve sorgulama araçlarına güvendiğini, yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritmalarını ise araştırmaya katılan firmaların yalnızca yüzde 34’ünün kullandığını ortaya çıkardı.    

 

Bilgi çağında tüm kurum ve kuruluşlar için veri analizinin önemi arttı. Bilgiyi doğru işleyen ve yönetebilen kurumlar daha doğru analizlerle en akılcı kararları alabiliyor ve geleceği öngörerek kar elde edebiliyorlar. 

ABD merkezli araştırma şirketi International Data Corporation (IDC) Türkiye’deki şirketlerin bilgi teknolojileri (BT) yöneticileriyle yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojilerin kullanımına dair bir araştırma gerçekleştirdi. 

Kurumsal Yapay Zeka ile Veri Yolculuğunda Hamleler başlıklı IDC raporuna göre, Türkiye’deki şirketlerin yalnızca yüzde 34’ü veri analizinde yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi yeni teknolojileri kullanabiliyor. 

VERİ ANALİZİNE GÜVENİYORUZ, YENİ TEKNOLOJİLERİ KULLANMIYORUZ

IDC raporu BT yöneticilerinin yüzde 74’ünün veri analizi araçlarını ve analitik teknolojilerini iş ortamında, günlük olarak kullandığını ortaya koydu. Kurumlar veri analizine aldıkları kararlar için güvenirken, yeni nesil teknolojiler olan yapay zeka ve makine öğrenmesinin kullanımı yüzde 34’de kalıyor. Türkiye’deki firmaların önemli bir bölümü veri analizinde daha çok raporlama ve sorgulama araçlarını, insan gücüne dayalı bir sistem içerisinde kullanıyor.

YENİ TEKNOLOJİLERE İHTİYAÇ VAR

IDC raporunda, “kurumların dahili ve harici verileri analiz eden, iç görüye dönüştüren ve anlamlı stratejik iş kararları alınmasına destek olan” ifadeleriyle tanımlanan BT çalışanları, veriyi analiz etmekte zorluk çekiyor. IDC araştırmasına göre, kurumların yüzde 65’i verilerin yönetilmesinde ve ölçeklendirmesinde zorluk çekiyor. 

IDC ÇÖZÜM OLARAK ERETEAM’İ ÖNERİYOR

Veri analizinde yeni teknolojilerin kullanılması gerektiğini vurgulayan IDC raporu, yeni nesil veri analizi teknolojilerinde de Ereteam’i öneriyor. Dünyanın önde gelen veri analizi hizmetlerini tek çatı altında toplayan Ereteam teknoloji firmalarıyla birlikte sunduğu çözümlerle müşterilerin maliyetlerini düşürmelerini, risklerini azaltmalarını aynı zamanda üretkenliklerini, gelirlerini ve müşteri memnuniyetlerini artırmalarını sağlıyor.

“VERİ ANALİZİNİ DAHA İYİ YAPABİLEN ŞİRKETLER KAZANIYOR”

IDC raporundan hareketle, Türkiye’de veri analizinin özellikle finans alanında uzun yıllardan beri kullanıldığını belirten veri analizi firması Ereteam CEO’su Kutlay Şimşek, “IDC araştırmasının da gösterdiği gibi Türk şirketleri veri analizinin önemini kavrıyor ve bu konuda ciddi adımlar atılıyor. Ancak insan gücüne dayalı veri analizi gelişen yeni teknolojilerle terk edilmeye başlandı. Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinin verilerin yönetiminde kullanılması, kullanıcı firmalara en doğru kararı vermede önemli fırsatlar sağlıyor. Geleceğe yönelik atılacak adımlarda, geçmişteki verilerden en doğru sonucu çıkarabilmek çok önemli. Türk şirketlerinin pazarda rekabet güçlerini koruyabilmeleri için veri analizinde yeni teknolojilere yer vermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.