Yargıtay, banka şifresi kırılarak yapılan hırsızlığı “nitelikli” saydı
  • Ulusal Haberler
  • Genel
  • Yargıtay, banka şifresi kırılarak yapılan hırsızlığı “nitelikli” saydı

Yargıtay, banka şifresi kırılarak yapılan hırsızlığı “nitelikli” saydı

ABONE OL
21 Kasım 2022 11:54
Yargıtay, banka şifresi kırılarak yapılan hırsızlığı “nitelikli” saydı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2015’te diğerine ilişkin banka hesabının şifresini kıran sanık, hesaptaki parayı kendi hesabına aktardı, akabinde da nakit olarak çekti.

Yürütülen soruşturma sonucu hakkında dava açılan sanık, Bakırköy 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 244/4’üncü hususunda belirtilen ve hatası işleyene 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusu öngören “bilişim sistemine hukuka ters müdahale suretiyle haksız çıkar sağlama” cürmünden yargılandı. Mahkeme, sanığa 3 yıl mahpus ve 30 bin lira isimli para cezası verilmesine hükmetti.

Yerel mahkemenin kararına yapılan itiraz üzerine temyiz istemini görüşen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, kararı bozdu.

Dairenin oy birliğiyle verdiği kararda, sanığın hareketinin, TCK’nin “nitelikli hırsızlık” hatasını tanımlayan 142’nci unsurunun 2-e fıkrasında belirtilen “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık” hatasını oluşturduğu belirtildi.

Yerel mahkemenin kurduğu kararda hata vasfında yanılgıya düştüğüne işaret edilen kararda, sanığın 5 yıldan 10 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanması gerektiği kaydedildi. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.