• Ulusal Haberler
  • Eğitim
  • Yöret Vakfı Çocuk Hakları Odağındaki Çalışmalarını İle 222.730 Çocuğa, 192.050 Ebeveyne Ulaştı
116 okunma

Yöret Vakfı Çocuk Hakları Odağındaki Çalışmalarını İle 222.730 Çocuğa, 192.050 Ebeveyne Ulaştı

ABONE OL
8 Aralık 2021 19:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

50.yılına yaklaşan YÖRET Vakfı, 7 Aralık 2021 tarihinde İTÜ Vakfı ev sahipliğinde; YÖRET Vakfı yöneticileri, uzmanlar, eğitmenler, gönüllüler, bağışçılar ve basının katılımıyla yapılan bir toplantıda, bugüne kadar gerçekleştirdiği projeleri ve kazanımları kamuoyu ile paylaştı. 

 

YÖRET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Erenel yaptığı sunumda 

“1990 yılından bugüne çocuk hakları, şiddetsiz iletişim, toplumsal cinsiyet, krize müdahale, güvenli okul, etkili iletişim becerileri, sosyal uyum konularında gerçekleştirilen 66 proje ile 222.730 çocuğa, 

192.050 ebeveyne, 4.070 uzmana eriştik. PDR Uzmanlarının ve STK çalışanlarının güçlenmesine yönelik gerçekleştirilen sempozyum ve panellerle de 53.590 yetişkine ulaştık. Pandemi döneminde; çocuk hakları, şiddeti önleme, psikolojik dayanıklılık üzerine herkese açık bir şekilde düzenlenen çevrimiçi buluşmalar gerçekleştirdik. 62 buluşmada 3.000'den fazla kişiyle bir araya geldik. Pandemide okul danışmanlarının destek için başvurdukları bir yer olduk. Onları psikososyal olarak destekleyip güçlendirerek; pandemi sürecinde öğrenci, veli ve öğretmenlere destek olabilmelerine yardımcı olduk. Pandemi deneyimi sürdürülebilir kaynak ağı oluşturulması ihtiyacını gösterdi. Önümüzdeki 3 yıl odaklanacağımız alanlardan biri bu olacak.” diyerek Vakfın özellikle son 

30 yılda yoğunlaştırdığı çalışmalarında elde edilen kazanımları paylaştı.  

 

Erenel’den sonra mikrofona gelen YÖRET Vakfı Onursal Başkanı Nüket Atalay ise 50. Yılına girerken YÖRET Vakfı’nın başarılı projelerinden örnekler sundu. “Kendini yenileyen ve geliştiren bir Vakıf olarak; hedef kitlemizi genişlettik, etkinliklerimizi gelişen toplumun şartlarına uyarladık ve hak temelli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "Etkili İletişim Eğitimi" ve "Barışçıl İletişim" tüm projelerimizde değindiğimiz bir ana kavram. "Akran Destek ve Dayanışması" yolu ile dayanışma içinde olduğumuz meslektaşlar çarpan etkisi sağlıyorlar. Önce kendilerini güçlendiriyor, daha sonra çalıştıkları kurumlardaki; çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar ile akran dayanışması grupları oluşturarak bu çalışmaların yaygınlaşmasına katkı veriyorlar.” dedi. Atalay, “Bilinç, bilgi, duygu farkındalığı, önleyicilik, paylaşımcılık, psikolojik dayanıklılık ve umut arttırıcı çalışmalara devam edeceğiz.” diyerek geçmişten günümüze devam eden projelerin detaylarını anlatarak YÖRET Vakfı’nın çocuk hakları odağında 50 yılını özetleyen belgeseli katılımcılarla paylaştı.  

 

YÖRET Vakfı Eğitmeni ve Süpervizörü Miryam Anjel “Toplumumuzda son yıllarda tırmanan ve gündemden düşmeyen şiddetten en çok etkilenen elbette ki çocuklar; ama aslında tüm toplum…” diyerek başladığı konuşmasında Pandemi döneminde evlerde 

24 saat bir arada yaşayan aile bireyleri arasında kaygı, öfke ve şiddetin arttığını, çocukların bundan çok etkilendiğini, okulların kapanmasının çocukların korunması açısından dezavantaja dönüştüğünü görerek, çalışmalarımızı çevrimiçi platforma taşıdık.” diye ekledi. Anjel; “Rüzgar Gülü Şiddetsiz Toplum Kampanyası”, “Şiddetsiz Toplum Çocuk Atölyesi” ve “Aile İçi Şiddetsiz İletişim Eğitimi”nden bahsederek, “Barışçıl İletişim Videoları”nın bu atölyelerde kullanılmak üzere eğitici görsel materyal olarak hazırlandığını belirtti. 

Bu videoları tüm toplumun hizmetine sunduklarının altını çizen Anjel, 

“YÖRET Vakfı YouTube kanalından ulaşılabilecek olan bu videoların tüm uzmanlar ve eğitimciler tarafından atölyelerde kullanılmasını ümit ediyoruz.” 

diyerek çağrıda bulundu. 

 

“GÜZEL ÇALIŞMALARA DEVAM ETMEK İÇİN SADECE KENDİMİZİ VAKFETMEK VE GÖNÜL VERMEK YETMİYOR. HİZMETİ HERKESE GÖTÜREBİLMEMİZ İÇİN KAYNAK GEREKİYOR. DÜZENLİ BİR GELİRİ OLMAMASI, TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ZORLANDIĞI EN BÜYÜK MESELEDİR.” 

 

STK’lar için kaynak yaratmanın önemine değinerek, “Bu sene İstanbul Maratonu’nda 

45 gönüllü koşucumuz 305 bağışçıya ulaştı” diyen ve hedeflediklerinin çok üstünde 

bir kaynak yarattıklarını vurgulayan Korteks Akademi Kurucu Ortağı Gözde Duranay “Toplanan bağışlarla, 50. Yılında YÖRET Vakfı 700 çocuk ve ebeveyne ulaşma imkânı bulacak.” dedi. 

 

Toplantı sonunda YÖRET Vakfı 50. Yıl Projeleri’ni özetleyen Sibel Erenel, “Çocuğa karşı şiddeti izlemeye ve raporlamaya devam edeceğiz. “Pandemide Çocuk Olmak” konulu çalışmamızın da devamı gelecek. Çocuk hakları ve çocuğa şiddeti önleme ve savunuculuk çalışmalarımıza, üyesi olduğumuz ağların içindeki diğer STK, üniversite, belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla iş birliklerimizi sürdüreceğiz.” diyerek, “İş dünyası ile de yeni iş birlikleri yaratarak toplumun tüm üyelerinin çocuk haklarının gerçekleştirilmesinde birer elçi olmasını umut ediyoruz.” dedi.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.