Bakan Özer’e, Öğretmenler Günü ikramı: kulak çöpü

Bakan Özer’e, Öğretmenler Günü ikramı: kulak çöpü

ABONE OL
24 Kasım 2022 15:12
Bakan Özer’e, Öğretmenler Günü ikramı: kulak çöpü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-İş Sendikası Konya Şube Lideri Özgür Ulaş Yiğit, beraberinde sendika üyesi öğretmenler ve CHP Konya Vilayet Lideri Barış Bektaş ile birlikte sendika binasında basın açıklaması yaptı.

“ÖĞRETMENLERİN YAŞANABİLİR EMEKLİLİK HAYALİNİ ÇALDILAR”

İktidarın yanlış işleri yüzünden Öğretmenler Günü’nü buruk kutladıklarını söyleyen Yiğit, şöyle konuştu:

“Öğretmenlerin çalışma şartlarını ağırlaştırdılar, mesleksel alanlarındaki kelam hakkını gasp ettiler. Anayasal bir hak olan teminatlı istihdamı çiğneyerek kadrolu/sözleşmeli/ücretli diye ayrıştırdılar. Yetmedi, öğretmenleri Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan ÖMK denilen garabetle uydurulmuş yeni unvanlarla bölmeye giriştiler.

Bir teneffüs ortasında hazırlanabilecek kolaylıkta olan bu kanunla öğretmenlerin uzmanlıklarını, diplomalarını, emeklerini, meslekteki kıdemlerini görmezden geldiler.

Öğretmenleri geçinemez, meskene boynu bükük sınıfa ise niyetli biçimde girer hale getirdiler. Yaşanabilir bir emeklilik hayalini çaldılar, liyakatsizce atanan yandaş yöneticilerin mobbingleriyle bunalttılar, tekrar liyakatsiz mülki amirler ortasında öğretmen azarlamayı adeta bir geleneğe dönüştürdüler, biz hakkımızı aradığımızda ‘trol’ deyip, ‘çapulcu’ deyip amaç gösterdiler.

Öğretmenlerin Başöğretmenlerinin kendilerine emanet ettiği öğrencilerine çağdaş, laik ve adil bir eğitim verebilmesini engellediler ve artık bugün utanmadan takiyye yapacak, öğretmenliğin kutsallığından bahsedecekler.”

“ÖĞRETMENLER YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ”

Eğitim-İş Sendikası’nın Öğretmenler Günü için 16 bin öğretmen ile görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarına ait de bilgiler veren Yiğit,  Öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane gelirinin yoksulluk hududunun altında, yüzde 61.40’ının ise gelirinin masraflarını karşılamadığını söyledi. Yoksulluğa mahkum edilen öğretmenlerin borç batağında olduğunu söyleyen Özgür Ulaş Yiğit, öğretmenlerin yüzde 90’ının kendi çocuklarının eğitim masraflarını dahi karşılayamadığını kaydetti.

BAKAN ÖZER’E KULAK ÇÖPÜ VE KİTAP GÖNDERDİLER

Geçtiğimiz günlerde atanamayan bir öğretmenin sıkıntısını anlattığı sırada reaksiyon çeken hareketler sergileyen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e kulak çöpü ve Adab-ı Muaşeret isimli kitabı göndereceklerini söz eden Eğitim-İş Konya Şube Özgür Ulaş Yiğit, şunları söyledi:

“Bu Öğretmen Günü’nde Eğitim-İş Konya Şubesi olarak Bakana kulak çöpünü armağan olarak gönderiyoruz. Bakanın kulakları açılsın ki o kulaklarla öğretmenlerimizin feryadını duysun. Bakana Adab-ı Muaşeret isimli kitabı da armağan olarak gönderiyoruz. Bir insanın kendisine çiçek takdim ettiği vakit nezaket kuralları gereği o çiçeği alarak teşekkür etmesi lazım. Heleki bu çiçeği veren kişi bir öğretmense…Umarım Sayın Bakan dersine bundan sonra âlâ çalışır.”

Başkan Yiğit ve beraberindeki sendika üyesi öğretmenler basın açıklamasının akabinde özel bir kargo firmasına giderek kulak çöpü ve Adab-ı Muaşeret isimli kitabı bakanlık adresine gönderdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.