Bankaların net istikrarlı fonlama oranı hesaplanacak
119 okunma

Bankaların net istikrarlı fonlama oranı hesaplanacak

ABONE OL
26 Mayıs 2023 08:36
Bankaların net istikrarlı fonlama oranı hesaplanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankaların fonlama riskinin likidite seviyelerinin bozulmasına yol açmasını önleyebilmek gayesiyle istikrarlı fonlama yapmalarını sağlamaya yönelik temeller belirlendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bankaların net istikrarlı fonlama oranı hesaplamasına ait yönetmeliğe nazaran, net istikrarlı fonlama oranı, mevcut istikrarlı fon meblağının gerekli istikrarlı fon fiyatına bölünmesi suretiyle konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanacak.

Yönetmeliğe nazaran 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere özkaynak hesaplama periyotları prestijiyle aylık olarak hesaplanan konsolide ve konsolide olmayan net istikrarlı fonlama oranının mart, haziran, eylül ve aralık periyotları prestijiyle 3 aylık kolay aritmetik ortalaması yüzde 100’den az olamayacak.

BDDK, net istikrarlı fonlama oranı için minimum bir oran tesis etmeye, bu oranın hesaplanmasına ve tutturulmasına ait asılları belirlemeye yetkili olacak.

BDDK’YA GENİŞ YETKİLER

BDDK, Merkez Bankası’nın (TCMB) uygun görüşü alınmak suretiyle fonlama riski seviyelerini dikkate alarak banka ya da banka kümesi bazında daha ihtiyatlı asıllar belirleyebilecek.

Kalkınma ve yatırım bankaları, BDDK tarafından aksi belirleninceye kadar, bu taban oranları tutturmaktan muaf tutuldu. Yönetmelikte, mevcut ve gerekli istikrarlı fon hesaplaması ve türev varlıklara yönelik ayrıntılara da yer verildi.

TCMB’nin finansal piyasaların genelinde yaşanan bir gerilim ya da makroekonomik gelişmeler karşısında gerçekleştirdiği istisnai ve süreksiz olağandışı likidite süreçleri kapsamında TCMB’den likidite temin etmek hedefiyle TCMB’ye teminata verilen varlıklar için yönetmelikte belirtilenlerden daha düşük bir dikkate alma oranı belirlemeye TCMB ile yapılacak kıymetlendirme sonucunda BDDK yetkili kılındı.

6 AY VE DAHA UZUN VADELİ

BDDK ayrıyeten, bu olağandışı likidite süreçleri kapsamında TCMB’nin piyasada oluşan likidite fazlasını piyasadan çekmesinden kaynaklanan 6 ay yahut daha uzun vadeli TCMB’den olan alacaklar için yüzde 5’ten az olmayacak bir dikkate alma oranı belirlemeye TCMB ile yapılacak kıymetlendirme sonucunda yetkili olacak.

Buna nazaran, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere konsolide ve konsolide olmayan net istikrarlı fonlama oranından rastgele birinin taban oranın altına düşmesi halinde, ilgili uyumsuzluk bir sonraki hesaplama devrine kadar giderilecek ve bir takvim yılı içinde her 2 oran için bir kereden fazla uyumsuzluk gerçekleştirilemeyecek. (REUTERS)

Kaynak: Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.