Define avcıları kaçak kazılarla tarihi yok ediyor

Define avcıları kaçak kazılarla tarihi yok ediyor

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:52
Define avcıları kaçak kazılarla tarihi yok ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın’da birçok uygarlığa ilişkin tarihi, korum a altındaki merkezlerde kaçak hafriyat yapan define avcıları ile tarihi eser kaçakçıları, binlerce yıllık tarihi acımasızla yok ediyor. Hafriyatlarda dinamit, iş makinesi, kazma kürek kullananlara karşı tarihi kalıntıların daha âlâ korunması gerektiğini belirten doğaseverler, yapılan kaçak kazıların tahminen de tarihte yeni bir sayfa açacak izleri yok ettiğini söyledi.

Son bir haftada jandarma takımları Söke, Çine ve Kuyucak’ta kaçak hafriyat yapan 8 şahsa suçüstü yaparak göz altına aldı. Milet Müzesi ile Alman Arkeolog Anneliese Peschlow’un geçmiş yıllarda yaptığı hafriyatlarda Kalkolitik ve Prehistorik keramik ve çok sayıda taştan, obsidyen ve kemikten yapılmış aletler ve kilden yapılmış hayvan figürleri ve idoller bulunan Mal Kayası Mağarası’na dikkat çeken Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Lideri Bahattin Şoför, “Arkeolojik sit kapsamına ki Mal Kayası Mağarası, Aydın bölgesinde Neolitik Devir’e ilişkin içinde insan ömrünün bilindiği ve hayat izlerine ilişkin bulguların tespit edildiği çok değerli bir mağaradır” dedi.

“ÇOK KIYMETLİ BULUŞLARIN ORTAYA ÇIKMASINI ENGELLEYECEK”

Mal Kayası Mağarası’nda kaçak hafriyat yapıların ana mağarada taban kısmını tahrip ettiklerini ve mağara duvarlarını kırıp doğal yapısına ziyan verdiklerini söyleyen EKODOSD Lideri Şoför, “Toprak altından neler çıkardılar bilinmiyor fakat geride ağırşaklar, keramik ve kemik kesimleri bırakmışlar. Bilim danışmanı üyemiz İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Osteoarkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar; kapsamlı bilimsel bir araştırma yapılırsa o periyodun insanlarının neler yediği konusunda değerli bulgular elde edilebileceğini belirtti.

Burada yapılan kaçak hafriyatlar, tahminen de tarihte yeni bir sayfa açacak çok değerli buluşların çıkmasını engelleyecek ve kolay üzere görünen fakat geçmişin aydınlatılması için çok kıymetli olan bir gerecin ortadan kaybolmasına neden olacaktır” diyerek mağaranın girişine foto kapan kurulmasını önerdi.

DİNAMİT İLE HAFRİYAT YAPIYORLARDI

Aydın Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları evvelki akşam Kuyucak ilçesi Başaran Mahallesi Asar mevkiinde bulunan kültür mirası Antiochia Antik Kentinde operasyon yaptı. 1.Derece Sit Alanı’nda kaçak hafriyat ile tarihi eser arayan Ç.Y., A.S., B.Ç., M.K. isimli şahıslar hafriyat materyalleri ile birlikte kazdıkları çukurun içerisinde kıskıvrak yakalandı. Çine jandarma grupları Söğütçük Mevkiinde dinamit patlatarak hafriyat yaptıkları tespit edilen B.G., A.S., H.Ç. ve D.A.’yı gözaltına aldı. Şüphelilerde 2 elektrik fünyeli dinamit, 2 metre kablo, akü, kürek, kazma, balyoz, çekiç, keser ve süpürge ele geçirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.