İngiltere’de hane başına güç faturalarındaki üst limit yükseltildi

İngiltere’de hane başına güç faturalarındaki üst limit yükseltildi

ABONE OL
24 Kasım 2022 15:18
İngiltere’de hane başına güç faturalarındaki üst limit yükseltildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiliz güç kontrol kuruluşu Ofgem’den yapılan açıklamada, ülkede gelecek yılın ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere güç faturalarında hane halkı başına üst limitin 3 bin 549 sterlinden 4 bin 279 sterline yükseltildiği belirtildi.

Öte yandan İngiltere’de halkın artan güç fiyatlarına karşı desteklenmesi maksadıyla bunun 1779 sterlinlik kısmının İngiliz hükümeti tarafından gelecek yılın mart ayının sonuna kadar güç şirketlerine direkt yapılacak ödeme ile karşılanacağı kaydedildi.

Böylelikle İngiltere’de güç faturalarının toplamı üst limitinin hane halkı başına düşen kısmının gelecek yılın mart ayının sonuna kadar 2 bin 500 sterlin düzeyinde tutulması planlanıyor.

MALİYETİN 38 MİLYAR STERLIN’İ AŞACAĞI İDDİA EDİLİYOR

İngiliz hükümeti, gelecek yılın nisan ayından itibaren ise güç faturalarının toplamı için hane halkına yansıtılacak kısmın yıllık 2 bin 500 sterlinden 3 bin sterline çıkarılmasını planlıyor.

İngiliz hükümeti, geçtiğimiz ayın başında güç fiyatlarındaki artışa karşı hane halkının korunması gayesiyle güç dayanak paketini açıklamış, bu kapsamda verilecek devlet dayanağı ile hane halkının güç faturalarının toplamının gelecek yılın mart ayına kadar yıllık 2 bin 500 sterlin düzeyinde tutulması kararlaştırılmıştı.

Merkezi Londra’da bulunan Mali Çalışmalar Enstitüsü’nün (IFS) araştırmasına nazaran, İngiliz hükümetinin güç faturalarına kamu kaynaklarından verdiği takviyenin 18 ay boyunca sürmesi halinde toplam maliyet 38 milyar sterlini aşacak.

İngiltere’de enflasyon, bilhassa artan güç ve besin fiyatları nedeniyle yükselişini sürdürerek ekimde yıllık bazda yüzde 11,1 ile son 41 yılın tepesine çıkmıştı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.