‘Öğretmenlerin yüzde 87.50’sinin ay sonunda parası kalmıyor’

‘Öğretmenlerin yüzde 87.50’sinin ay sonunda parası kalmıyor’

ABONE OL
24 Kasım 2022 15:36
‘Öğretmenlerin yüzde 87.50’sinin ay sonunda parası kalmıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eğitim Sen Eskişehir 1 Nolu Şube Lideri Kamuran Arıkan, ekonomik meseleler, liyakatsiz, ayrımcı ve adaletsiz uygulamaların öğretmenlerin mesleklerini şevkle yapmalarına mahzur olduğunu söyledi.

“ÖĞRETMENLERİMİZ İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR”

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Türk Eğitim-Sen’in resmi web sitesi ve 10 başka internet sitesi üzerinden 14-18 Kasım 2022 tarihleri ortasında gerçekleştirilen anket sonuçları açıklandı. 21 bin 412 eğitim çalışanının katıldığı anket sonuçlarını paylaşan Türk Eğitim Sen Eskişehir 1 Nolu Şube Lideri Kamuran Arıkan, eğitimin baş ögesi öğretmenlerin ne yazık ki ülkemizde hak ettikleri pozisyona bir türlü ulaşamadığını söyledi.

Özellikle siyasalların olumsuz tavır ve davranışlarının öğretmenleri itibarsızlaştırdığını, öğretmenlerin toplum içinde statü kaybı yaşadığını söz eden Arıkan, “Ekonomik sıkıntılar, liyakatsiz, ayrımcı ve adaletsiz uygulamalar öğretmenlerin mesleklerini şevkle yapmalarına mani olmaktadır. Hatta o denli ki, mesleklerini icra ederken karşılaştıkları güçlü hayat durumlarında ruhsal sağlamlıklarını korumak için büyük gayret harcamaktadırlar. Şiddete maruz kalan, şiddet karşısında devlet tarafından korunamayan öğretmenlerimiz, tekrar meslek seçmek durumunda kalsalar, öğretmen olmayacaklarını net biçimde tabir etmektedir” dedi.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 87.5’U AY SONUNU SIKINTI GETİRİYOR

Türk Eğitim-Sen’in düzenlediği anket sonuçları hakkında da açıklamalarda bulunan Arıkan, ankete katılan öğretmenlerin büyük kısmının ay sonunda parasının kalmadığını söyledi. 21 bin 412 öğretmenin katıldığı, öğretmenlerin ekonomik problemlerine ait anket sonuçlarını açıklayan Arıkan şunları söyledi:

* Araştırmaya katılan iştirakçilerin yüzde 87,50’si ay sonunda hesabında/cebinde para kalmadığını söz ederken, yüzde 12,50’si ise kaldığını belirtmiştir.

* İştirakçilerin yüzde 42,70’i kredi kartı borçlarını tertipli olarak ödeyebildiğini tabir ederken, yüzde 19’u tertipli ödeyemediğini, yüzde 23,30’u taban meblağı ödeyebildiğini, yüzde 9,30’u cebinde kalan ölçü kadar ödeme yapabildiğini, yüzde 5,80’i de kredi kartı kullanmadığını belirtmiştir.

* Araştırmaya katılan iştirakçiler, yüzde 86,70 ile en fazla besine bütçe ayırdıklarını, daha sonra sırası ile kredi/borç, akaryakıt, faturalar ve kiraya bütçe ayırdıklarını söz etmiştir.

* Araştırmaya katılan iştirakçilerin fiyat artışlarının temel nedeni olarak vurguladıkları konuların başında; birinci sırada en çok Türk lirasının kıymet kaybı olduğunu (yüzde 83,10), daha sonra ikinci sırada en çok yetersiz yerli üretim (yüzde 49,70), üçüncü sırada en çok dövizdeki artış (yüzde 48) ve dördüncü sırada en çok fırsatçılık (yüzde 47)  olarak belirtmişlerdir.

* İştirakçilerin yarısından fazlası oturduğu meskenin kendisine ilişkin olduğunu tabir ederken, yüzde 39,50’si ise kira olduğunu tabir etmiştir.

* Meskenin kendisine ilişkin olduğunu söz eden iştirakçilerin yüzde 52,70’i meskenin borcunu bitirdiğini tabir ederken, yüzde 47,30’u ise borcunun devam ettiğini belirtmiştir.

“ÖĞRETMENLER DURUMLARINI ‘KÖTÜ’ OLARAK TANIMLIYOR”

* Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 59,30’u ekonomik durumunu makus seviyede olduğunu, yüzde 38,70’i ise orta seviyede olduğunu tabir etmiştir. İştirakçilerin yalnızca yüzde 2’si ekonomik durumunun uygun seviyede olduğunu belirtmiştir.

* Ekonomik durumunun orta ve makus seviyede olduğunu belirten iştirakçilerin yüzde 81,90’ı bu durumun aile içi bağlantılarını etkilediğini, yüzde 18,10’u ise etkilemediğini belirtmiştir.

* Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 42,50’si ekonomik olarak daha düzgün kurallara sahip olmak için İYEP, DYK, dayanak eğitimi, halk eğitim kursları üzere mesleği ile ilgili bir iş yaptığı, yüzde 14’ü mesleği ile alakalı olmayan ek bir iş yaptığı, yüzde 6,40’ı ise özel ders verdiğini söz etmiştir. İştirakçilerin yüzde 37,10’u ise hiçbir iş yapmadığını belirtmiştir.

* Ankete katılanların yüzde 42,10’u tekrar meslek seçme imkânı olsaydı öğretmenliği muhakkak seçmeyeceğini ederken, muhakkak seçerim diyenlerin oranı yüzde 27,40’tır.

* İştirakçilerin yüzde 71,40’ı çocuğunun öğretmen olması istemiyorken, yalnızca yüzde 8,70’i öğretmen olmasını istemektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.