Silikon Vadisi’ndeki tarihi dolandırıcılığa 11 yıl mahpus

Silikon Vadisi’ndeki tarihi dolandırıcılığa 11 yıl mahpus

ABONE OL
21 Kasım 2022 09:52
Silikon Vadisi’ndeki tarihi dolandırıcılığa 11 yıl mahpus
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Son devirde kripto para dünyasında dolandırıcılıklar gündeme gelirken teknoloji ve tıp dünyasında da tarihe geçecek bir skandal yaşanmıştı. Theranos skandalı olarak da bilinen ve belgesellere bahis olan dolandırıcılığa 11 yıl mahpus cezası verildi.

Elizabeth Holmes tarihe geçti lakin dolandırıcılıkla!

2013 yılı bilhassa tıp tarihi açısından kıymetli bir yıl olarak kabul ediliyordu çünkü yalnızca 19 yaşında kurduğu Theranos teşebbüsü ile Elizabeth Holmes ortaya çıkmış ve ayrıntılı kan testlerini yalnızca toplu iğne kadar kan ölçüsü ile yapabilen test aygıtlarını piyasaya sunmuştu.

Theranos teşebbüsü süratle büyüdü ve 10 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Holmes de 4.5 milyar dolar serveti ile en varlıklı bayan teşebbüsçüler ortasında yerini aldı. Ne var ki Theranos teşebbüsü tıp dünyasının en büyük dolandırıcılık olayına gerçek gidiyordu.

Forbes mecmuasının şirket içi itiraflara dayanarak ortaya çıkardığı dokümanlar aslında lansman esnasında kan testlerinin standart aygıtlarla yapıldığını ve sonrasında Theranos aygıtında yapılmış üzere yansıtıldığını gösterdi. Theranos aygıtı aslında yanlış sonuçlar veriyordu.

Haber sonrasında Theranos’un düşüşü çok sert oldu. ABD ilaç komitesi, sıhhat birliği ve menkul değerler komitesi gerisi arkasına soruşturma başlattı. Mutabakatlı ilaç dağıtım şirketleri mukaveleleri iptal etti ve tazminat davası açtı. Holmes ve şirket kurucularına ise dolandırıcılık davaları açıldı.

Tamamen iflas eden ve sıfırı gören Elizabeth Holmes, kimi davalardan uzlaşma sağlayarak kurtulmuştu lakin Kaliforniya’da görülen davada 11 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Sonrasında 3 yıl da kaideli tahliye süreci geçirecek. 1 yaşında çocuğu bulunan ve ikinciye gebe olan Holmes çok pişman olduğunu belirtirken cezaya itiraz edeceği bilgisi verildi. Holmes hakkında The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley ismiyle yayınlanmış bir belgesel de bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.