Yargıtay üvey ağabey cinayeti sanığının cezasını bozdu

Yargıtay üvey ağabey cinayeti sanığının cezasını bozdu

ABONE OL
21 Kasım 2022 10:52
Yargıtay üvey ağabey cinayeti sanığının cezasını bozdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olay, 21 Ekim 2019 tarihinde İzmir’in Bayraklı ilçesinde meydana geldi. Babaları birebir, anneleri başka kardeşler Efecan ile Alper Demirtaş ortasında tartışma çıktı. Tartışmanın hengameye dönüşmesi ile Alper Demirtaş, ağabeyini bıçakladı.

İhbarla gelen sıhhat takımları, Efecan Demirtaş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Otopsi sonrası Efecan Demirtaşi toprağa verildi. Gözaltına alınan Alper Demirtaş ise polisteki süreçlerin akabinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘KENDİMİ KORURKEN BIÇAKLADIM’

Alper Demirtaş hakkında ‘kardeşi taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemede söz veren sanık Alper Demirtaş, ağabeyini bilerek öldürmediğini öne sürerek, şunları söyledi:

– Uyuşturucu kullandığı için bizlere daima ziyan veriyordu. Daha evvel bizlere mevt tehditlerinde bulunduğu için şikayetçi olmuştuk. Olay günü konuta geldiğimde sokak ortasında kırık televizyon vardı. Yanında da abim oturuyordu ve ağzından köpükler çıkıyordu. Bana babamızı öldüreceğini söyledi. Meskene çıktığımda dedemi de darp ettiğini, meskendeki televizyonu da dışarı attığını öğrendim. Üvey annem durumu polise bildirdi. Gelen gruplar abimi alıp, gitti. Ben de babama durumu anlattım ve konuta gelmemesini söyledim. 1 saat sonra ağabeyimle konuşmaya karar verdim.

Efecan Demirtaş

– Telefonla aradım ve Postacılar Parkı’nda buluştuk. Ona neden bu türlü davrandığını sordum. O da ‘Ya beni ya babanı seçeceksin’ dedi. Kabul etmeyeceğimi söyledim. Belindeki bıçağı görmüştüm. Çok fazla bağırınca ‘Eve gidelim, konuşuruz’ dedim. Konuta gittiğimizde yeniden arbede etmeye başladık. Sonrasında elinde bir bıçakla odaya girdi. Bana bıçakla saldırdı. Biri elime geldi. Kendimi savunurken elindeki bıçağı aldım. Panik halindeydim. Bıçağı rastgele salladım. Öldürme maksadım yoktu.

İSTİNAF MAHALLÎ MAHKEMENİN KARARINI ONADI

Alper Demirtaş, 6 Haziran 2021 tarihindeki duruşmada ağabeyini ‘kasten öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Cinayetin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getiren heyet, Demirtaş’ın cezasını evvel 21 yıl mahpusa çevirdi, akabinde da duruşmalardaki yeterli hali nedeniyle cezayı 17,5 yıla indirdi. Avukatların itirazları sonrası belge, istinaf mahkemesine taşındı. Belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, 3 Kasım 2021 tarihinde mahallî mahkemenin verdiği kararı onadı.

CEZASI DÜŞÜRÜLDÜ

Kararın istinafta onanmasının akabinde evrak bu sefer Yargıtay’a taşındı. Belgeyi görüşen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Efecan Demirtaş’tan kaynaklanan ve haksız tahrik oluşturan davranışların ulaştığı boyut dikkate alındığında sanığa fazla ceza tayini yapıldığına hükmetti. Daire, oy çokluğuyla kararı bozup, belgeyi tekrar İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Yargıtay’ın bozma kararı sonrası Alper Demirtaş, 17 Kasım’da İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir sefer daha hakim karşısına çıktı. Şikayetçi avukatı Yargıtay bozma ilamına karşı lokal mahkemenin direnmesi talebinde bulundu. Sanık Demirtaş’ın avukatları Hacı Hakan Ağcakanat, Tolga Turgut ve Ercan Dönmez ise Yargıtay bozma ilamına uyularak müvekkillerinin beraatini, aksi halde ise indirimin en üst hadden uygulanmasını talep etti.

Son kelamı sorulan Alper Demirtaş ise tahliyesini istedi. Savunmaların akabinde mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, sanığı ‘kardeşi taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanığa haksız tahrik indirimi uygulayıp, 19 yıl mahpus veren heyet, uygun hal nedeniyle de cezayı 15 yıl 10 aya düşürdü. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.